W dobie problemów z przyłączaniem nowych instalacji OZE oraz nadpodaży energii, która prowadzi do minimalizowania przychodu z takich obiektów, potrzebne są innowacyjne rozwiązania. Jeden z kierunków to auta elektryczne jako magazyny energii, co będzie możliwe dzięki specjalnej stacji ładowania.

Podczas targów Intersolar zaprezentowano stację ładowania do samochodów elektrycznych. Firma SMA w swoim produkcie, który zyskał nazwę eCharger, zawarła funkcje takie jak Plug & Charge oraz ładowanie dwukierunkowe.

Reklama

Czytaj też: Recykling baterii do elektryków – nowa inwestycja ORLENU


Ładowanie dwukierunkowe

Zaprojektowana przez SMA stacja ładowania AC to nie pierwszy tego typu projekt. Wallboxy z ładowaniem dwukierunkowym są coraz szerzej dostępne, jednak nadal nie doczekały się popularności w Polsce.

Ładowanie dwukierunkowe pozwala napełniać baterię auta, a także oddać prąd z powrotem do sieci, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Wyprodukowaną energię elektryczną można odsprzedać lub wykorzystać na własny użytek.


Czytaj też: Czy zimą wzrosną ceny energii? Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega!


Przyszłość jest dziś

Właściciele instalacji OZE mogą sporo zyskać na ładowaniu dwukierunkowym. Pozwala ono uniezależnić się od bieżącego stanu sieci przesyłowych. W ostatnim czasie dwukrotnie doszło do sytuacji, gdy zostały one przeciążone z powodu nadmiaru energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne w ciągu dnia. Taka sytuacja to marnotrawstwo energii i strata finansowa dla inwestora.

Samochody elektryczne kompatybilne z ładowarkami dwukierunkowymi to atrakcyjne rozwiązanie także z tego względu, że w cenie jednej maszyny zyskuje się podwójne zastosowanie. Magazyny energii to znaczny wydatek, dlatego wybór EV okazuje się znacznie bardziej opłacalny.

O przyszłości magazynowania energii pisaliśmy już wielokrotnie. Można się spodziewać, że w pewnym momencie to sztuczna inteligencja posłuży do zarządzania sieciami elektroenergetycznymi powiązanymi z autami elektrycznymi.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: SMA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE