Będziemy ogłaszali aukcje na budowę biogazowni – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na antenie Radia Maryja. Celem, jaki wskazał to oczyszczenie terenów rolniczych. Biogazownie mają przyczynić się do uzyskania czystszego powietrza i zapobiegać degradacji środowiska.
Minister podkreślił, że w Polsce działa obecnie tylko około 150 biogazowni, a w Niemczech jest ich ok. 2,5 tys. Podczas programu „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja wskazał również, że chodzi o biogazownie rolnicze oraz takie,które działają przy składowiskach śmieci i oczyszczalniach ścieków. Ich zaletą jest to, że mogą produkować biogaz, a jego sprzedaż oznacza dodatkowe dochody dla inwestorów.
Tchórzewski wyraźnie zapowiedział , że na wsparcie biogazowni kierowane będą „spore środki” i dodał „chcielibyśmy, aby te aukcje odbyły się w połowie tego roku„.
Już w styczniu mówił, że Polsce potrzebne są biogazownie, jako stałe i przewidywalne źródła energii odnawialnej.
– Trzeba to zrównoważyć, żeby energetyka odnawialna była bardziej przewidywalna jeśli chodzi o stałość zasilania, i żebyśmy nie musieli mieć tak dużo rezerwy mocy jak obecne, jeśli chodzi o falową produkcję energii w zależności tylko od wiatru – mówił Minister K. Tchórzewski.
Źródło: wnp.pl, www.radiomaryja.pl
Zdjęcie: me.gov.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE



![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-218x150.jpg)







![11. Forum Pelletu. Rynek przed kolejnym sezonem grzewczym – skala wyzwań rośnie [RELACJA+FOTO]](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/11.-Forum-Pelletu-Gdansk-relacja-218x150.jpg)
















![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-100x70.jpg)


