Będziemy ogłaszali aukcje na budowę biogazowni – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na antenie Radia Maryja. Celem, jaki wskazał to oczyszczenie terenów rolniczych. Biogazownie mają przyczynić się do uzyskania czystszego powietrza i zapobiegać degradacji środowiska.

Reklama

Minister podkreślił, że w Polsce działa obecnie tylko około 150 biogazowni, a w  Niemczech jest ich ok. 2,5 tys. Podczas programu „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja wskazał również, że chodzi o biogazownie rolnicze oraz takie,które działają przy składowiskach śmieci i oczyszczalniach ścieków. Ich zaletą jest to, że mogą produkować biogaz, a jego sprzedaż oznacza dodatkowe dochody dla inwestorów.

Tchórzewski wyraźnie zapowiedział , że na wsparcie biogazowni kierowane będą „spore środki” i dodał „chcielibyśmy, aby te aukcje odbyły się w połowie tego roku„.

Już  w styczniu mówił, że Polsce potrzebne są biogazownie, jako stałe i przewidywalne źródła energii odnawialnej.

– Trzeba to zrównoważyć, żeby energetyka odnawialna była bardziej przewidywalna jeśli chodzi o stałość zasilania, i żebyśmy nie musieli mieć tak dużo rezerwy mocy jak obecne, jeśli chodzi o falową produkcję energii w zależności tylko od wiatru – mówił Minister K. Tchórzewski.

 

Źródło: wnp.pl, www.radiomaryja.pl

Zdjęcie: me.gov.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE