»
Strona główna > Aktualności > Allegro dołącza do walki o czyste powietrze – w MPiT podpisano stosowną deklarację

Allegro dołącza do walki o czyste powietrze – w MPiT podpisano stosowną deklarację

Allegro przyłącza się do walki z tzw. kopciuchami, czyli piecami węglowymi niespełniającymi wymaganych prawem norm jakościowych – taki będzie efekt deklaracji podpisanej w środę w siedzibie Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Dokument, dotyczący współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, podpisali: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny oraz członek zarządu Allegro Damian Zapłata. W wydarzeniu uczestniczył też Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Deklaracja pomoże nam osiągnąć cele Programu Czyste Powietrze. Bardzo dziękuję Allegro za to, że – w walce ze smogiem duszącym Polaków – zdecydowało się stanąć po jasnej stronie mocy. To wzorcowy przykład autentycznego CSR  – mówi minister Jadwiga Emilewicz. I zaznacza: Podpisanie deklaracji to kolejny w ostatnim czasie krok na rzecz uszczelnienia rynku pieców w naszym kraju. Służy temu opublikowana właśnie nowela rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów. Oprócz tego pracujemy nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej, która m.in. pozwoli zablokować import urządzeń, które nie spełniają polskich wymogów, z krajów UE, Islandii i Norwegii (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz z Turcji.

Szacuje się, że na polski rynek rocznie trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku.

Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert. Niestety wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce  – wskazuje Piotr Woźny.
Kształtowanie zdrowych i ekologicznych postaw oraz edukacja związana z ochroną środowiska to element naszych zobowiązań zawartych w Strategii CSR Allegro. W nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania, bo wierzymy, że nowe technologie mogą pomagać rozwiązywać społeczne problemy. Z satysfakcją przystępujemy do deklaracji współpracy antysmogowej. Cieszymy się, że w ramach istniejącego od 2004 w Allegro roku Programu Współpracy w Ochronie Praw, ograniczając wprowadzanie do obrotu kotłów niespełniających standardów, będziemy mogli przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce – zaznacza Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.pl

Co zakłada deklaracja?

Sygnatariusze deklaracji na jej mocy będą aktywnie współpracować w celu przeciwdziałania sprzedawaniu na Allegro urządzeń przyczyniających się do nielegalnego zwiększania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W praktyce będzie to wyglądało tak, że Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy.

Czemu wyeliminowanie kopciuchów jest tak ważne?

Wyeliminowanie tzw. kopciuchów z rynku jest konieczne, by poprawić jakość powietrza w Polsce. Przyczyniają się one bowiem do tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domów jednorodzinnych i szeregowych.

Dziś w wielu miastach w naszym kraju stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji pyłu PM10 i benzo(a)pirenu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. W efekcie – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – nawet 40 tys. Polaków może rocznie umierać z powodu smogu.

Co zakłada Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze to rządowy przepis na walkę ze smogiem. Składa się na niego 15 rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z 25 kwietnia 2017 roku. Są to główne kierunki działań przeciwdziałających problemowi wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza na znacznym obszarze naszego kraju.

Pierwszym krokiem w realizacji programu były ustawa i rozporządzenie wykonawcze definiujące wymagania dla kotłów na paliwa stałe. Ich cel to eliminacja z rynku pozaklasowych i wysokoemisyjnych pieców oraz zastąpienie ich nowoczesnymi kotłami z automatycznym podawaniem paliwa i pełną kontrolą procesu spalania. Pozwala to obniżyć emisję pyłu i innych zanieczyszczeń nawet o 99proc. Ostatnie nowelizacja tego rozporządzenia dodatkowo uszczelnia rynek obrotu piecami.

Drugi filar Programu to normy jakościowe dla paliw stałych (wprowadzone na mocy  ustawy z lipca 2018 r. oraz rozporządzenia wykonawczego z września 2018 r.). Rządowe regulacje eliminują z rynku najgorszej jakości paliwa, czyli muły i flotokoncentraty. Wprowadzają też instytucję „świadectw jakości paliw stałych” oraz system kontroli jakości paliw stałych przez Krajową Administrację Skarbową, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Inspekcję Handlową.

Działaniom tym towarzyszy rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027, oparty o, obowiązującą od dwóch tygodni, nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pozwoliła ona uruchomienie pilotażowego programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Umożliwia sfinansowanie nawet 100proc. kosztów wymiany pieców i ocieplenia domów najbardziej potrzebujących osób.

Źródło: MPiT

Zdjecia: MPiT

This post is also available in: polski

bem
Góra