Od 11 maja startuje cykl webinariów Akademia Czystego Powietrza. Spotkania co poniedziałek.


REKLAMA

Reklama

Co będą zawierały?

  • nowe zasady dofinansowania inwestycji w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”
  • prezentację uproszczonego wniosku o dotację,
  • szkolenia z nowoczesnych technik grzewczych i termomodernizacji budynków
  • oraz obowiązujące przepisy prawne.

Cykl bezpłatnych webinariów pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza przeznaczony jest dla instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Spotkania on-line to inicjatywa Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

– Pomysł webinariów zrodził się jako odpowiedź na sytuację wywołaną COVID-19, która spowodowała przestój w działalności gospodarczej wielu firm. Przez Akademię Czystego Powietrza chcemy dotrzeć do szerokiego grona podmiotów świadczących usługi wspierane przez program „Czyste Powietrze” oraz doradzających beneficjentom. Akademia ma podnosić wiedzę na temat dostępnego wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań dotyczących zaopatrzenia budynków w energię – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

„Czyste Powietrze” w uproszczonej wersji

Od 15 maja program „Czyste Powietrze” rusza w nowej uproszczonej wersji.

– Jestem przekonany, iż inwestycje wynikające z tego programu będą impulsem dla wzrostu polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa” – dodaje minister Kurtyka.

Pierwsze webinarium – dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze” – odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12:00. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się na stronie: nfosigw.gov.pl/formularze. Szkolenie poprowadzą eksperci z Wydziału Czystego Powietrza NFOŚiGW. Wprowadzą wszystkich zainteresowanych również w kwestie związane ze sposobem składania wniosków o dotacje.

Program cyklu spotkań Akademii przygotowaliśmy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Wspólnie wybraliśmy zestaw zagadnień najistotniejszych z punktu widzenia skutecznego wdrażania uproszczonego przez nas programu „Czyste Powietrze”. Znalazły się tam bardzo praktyczne wątki, takie jak instruktaż wypełniania nowego wniosku o dotację w „Czystym Powietrzu”. Są też kwestie istotne dla fachowców z firm remontowo-budowlanych, instalatorów kotłów i osób zajmujących się ocieplaniem domów. Nasze kompendium wiedzy przyda się wszystkim podmiotom doradzającym beneficjentom programu „Czyste Powietrze”. I wykonującym inwestycje w wymianę starego pieca, termomodernizację domu czy przydomową fotowoltaikę – wyjaśnia Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes NFOŚiGW.

Kolejne spotkania

Drugie szkolenie, które poprowadzi Paweł Lachman z PORT PC, odbędzie się tydzień później, 18 maja o godz. 12:00. Jego tematyka obejmie dwa zagadnienia: wymagania dotyczące kart produktów oraz etykiet energetycznych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. A także uchwały antysmogowe w Polsce w kontekście programu „Czyste Powietrze”.

Kolejne webinaria, w sumie kilkanaście, zaplanowano aż do lipca. Będzie się można na nie rejestrować na stronie NFOŚiGW. Obowiązuje kolejność i limit (500) zgłoszeń. Ci, którzy nie zdążą się zapisać na poszczególne spotkania, będą mogli je obejrzeć – również bezpłatnie – w nieco późniejszym terminie na kanale YouTube NFOŚiGW.

– Akademia Czystego Powietrza jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby szkoleniowe grup zawodowych zajmujących się inwestycjami w wymianę starych urządzeń grzewczych i dociepleniem budynków. Niedawno przeprowadziliśmy badania z których wynika, iż wiedza na temat dostępnych programów wsparcia czy termomodernizacyjnej ulgi podatkowej jest wśród tych podmiotów bardzo ograniczona. Jednocześnie podmioty te są niezmiernie ważne. Gdyż mają one bezpośredni kontakt z tymi którzy planują wymianę źródła ciepła czy docieplenie domu – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Celem programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza. I zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Nabór wniosków

Nabór wniosków o dofinansowanie na nowych zasadach rozpocznie się 15 maja br. Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Ministerstwo Klimatu
Zdjęcie: gov.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE