W polskim miksie energetycznym przez najbliższe 5 lat będzie dominował węgiel – wynika z prognozy przedstawionej przez agencję ratingową Moody’s.  Agencja przedstawiła prognozę  cen energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz zaprezentowała, jakie trendy będą dominować na krajowym rynku energii.

Reklama

W komunikacie Moody’s czytamy, że do roku 2021 cena energii na polskim rynku będzie wahać się w przedziale 145 zł/MWh – 165 zł/MWh, przypominając, że obecna cena w ramach rocznych kontraktów forward wynosi około 163 zł/MWh. Ta cena nie powinna wzrosnąć, co może być efektem niskich cen węgla, zwiększania potencjału połączeń transgranicznych i niskich cen uprawnień do emisji CO2. W swoim komunikacie agencja Moody’s podkreśla też plany wprowadzenia wsparcia dla sektora wytwarzania w postaci tzw. rynku mocy, oceniając, że finalny kształt tego rynku nie został jeszcze określony i szacując, że elektrownie nie otrzymają z tego tytułu dodatkowych przychodów przed 2021 r.

Moody’s podkreśla również, że najbardziej na ryzyka związane z niskimi cenami energii z polskich koncernów energetycznych narażone jest PGE, a najmniej Energa – dzięki większemu udziałowi biznesu związanego z dystrybucją.

Agencje ratingowa dodaje,że duży udział węgla w aktywach wytwórczych polskich koncernów stanowi wyzwanie w kontekście realizowanej przez Unię Europejską polityki dekarboniazcji, a dodatkowym problemem może być niepewność co do przyszłych regulacji związanych z rynkiem mocy, a także „niejasny” wpływ na sektor energetyczny regulacji związanych z nowymi regulacjami dla energetyki odnawialnej.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: wnp.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE