W ramach kolejnej modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały Krośnieński Holding Komunalny chce zwiększyć jej samowystarczalność energetyczną, m.in. poprzez zwiększoną produkcję biogazu. Spółka właśnie podpisała umowę z inżynierem kontraktu dla tej inwestycji.
W ostatnich latach krośnieńska oczyszczalnia przeszła gruntowną przebudowę, która obejmowała rozbudowę części biologicznej oczyszczalni i modernizację istniejących obiektów technologicznych. Kosztem blisko 40 mln zł wprowadzono tam nowe rozwiązania, takie jak m.in. hermetyzacja. W efekcie oczyszczalnia zwiększyła swoją przepustowość i efektywność.
Więcej czystej energii
Na terenie oczyszczalni produkowany jest biogaz i w ramach kolejnej modernizacji właśnie tego elementu instalacji dotyczyć ma nowa inwestycja. Projekt ma doprowadzić do intensyfikacji wytwarzania biogazu, co ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia niezależności energetycznej obiektu.
KHK wybrał inżyniera kontraktu dla modernizacji oczyszczalni ścieków – firmę Safege S.A.S.
– Z firmą Safege współpracowaliśmy już przy dwóch dużych projektach inwestycyjnych i tę współpracę oceniamy bardzo dobrze. Wybór inżyniera kontraktu dla inwestycji, która jest już w zaawansowanym procesie przygotowawczym, usprawni nam wyłonienie wykonawcy oraz samo rozpoczęcie inwestycji. W ramach modernizacji oczyszczalni chcemy nie tylko zwiększyć jej samowystarczalność energetyczną, ale też i jej potencjał energetyczny, co docelowo będziemy mogli wykorzystywać do bilansowania energii w systemie Krośnieńskiego Klastra Energii – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
W najbliższych tygodniach zapadną ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii finansowania kolejnej modernizacji oczyszczalni ścieków i wyboru wykonawcy.