Trwa sezon grzewczy, który zawsze jest okresem wzmożonego zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. Rocznie w Polsce odnotowuje się kilkadziesiąt śmiertelnych wypadków, których przyczyną jest czad. UOKiK skontrolował czujniki czadu. Czy ich posiadacze mogą czuć się bezpieczni?

Reklama

Czad – cichy zabójca

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Jest wyjątkowo trudny do wykrycia głównie z tego powodu, że jest bezwonny i bezbarwny. W zamkniętych pomieszczeniach może pojawić się np. przy wadliwej wentylacji lub niewłaściwym użytkowaniu urządzeń grzewczych na paliwa takie jak: drewno, węgiel, olej opałowy czy gaz. Czujniki czadu mogą zapobiegać wypadkom pod warunkiem, że nie posiadają żadnych wad. UOKiK od sierpnia do września 2024 r. sprawdziło 12 modeli czujników tlenku węgla.

Zweryfikowano m.in. oznakowanie urządzeń i w wyniku kontroli stwierdzono wady w tym obszarze w 5 z 12 modeli czujników czadu, co jest o tyle niebezpieczne, że niewystarczająco poinformowany konsument może użytkować produkt w nieodpowiedni sposób.

Dodatkowo eksperci w laboratorium zbadali parametry wpływające na bezpieczeństwo użytkowników, szczególnie czas reakcji alarmowej po wykryciu czadu. Sprawdzono czy przy wysokim stężeniu czadu alarm (300 ppm) uruchamia się wystarczajaco szybko, tj. po 3 minutach oraz czy diody wysyłające sygnały wizualne działają poprawnie. 2 z 12 modeli posiadało wady konstrukcyjne.


Kotły na biomasę liderem w programie „Czyste Powietrze”


Jak bezpiecznie korzystać z czujników czadu?

  • Przed skorzystaniem z urządzenia zapoznaj się z instrukcjami prawidłowego montażu i bezpiecznego użytkowania
  • Przy wyborze czujnika sprawdź, czy na produkcie są: nazwa i adres producenta (w tym importera) lub dystrybutora oraz dane identyfikujące produkt
  • Sprawdź oznaczenie typu czujnika: typ A – emituje alarm wizualny i dźwiękowy, a także może doprowadzić do uruchomienia wentylacji; typ B – emituje tylko alarm wizualny i dźwiękowy
  • Pamiętaj: czujnik nie zastąpi prawidłowej instalacji, konserwacji i regularnych przeglądów piecyków oraz przewodów kominowych

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Jeśli u domowników pojawią się objawy, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla takie jak: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie), drgawki, ból w klatce piersiowej, należy jak najszybciej zapewnić poszkodowanemu dopływ świeżego, czystego powietrza i wezwać służby ratownicze.

Fabryka Pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE