Przedsiębiorstwa, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe mogą się starać o dofinansowanie na budowę systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Projekty muszą mieć jednak moc zamówioną powyżej 5 MW.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otworzył nabór wniosków na projekty rozwojowe dla efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych w ramach programu „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 4) Sieć ciepłownicza/chłodnicza efektywny system ciepłowniczy”.
Nabór wniosków w trybie konkurencyjnym jest prowadzony od 31 października 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. Warto się pospieszyć, bo do podziału w formie dotacji i pożyczek jest ponad 1 mld zł.
Na co jest dofinansowanie?
Wsparcie z programu mogą uzyskać projekty dotyczące systemów ciepłowniczych o mocy zamówionej powyżej 5 MW, które na dzień składania wniosku o dofinansowanie, posiadają status efektywnego systemu ciepłowniczego.
Ciepłownictwo przed transformacją: dużo barier, mało wsparcia
Dofinansowanie będzie udzielane m.in. na budowę nowych odcinków sieci cieplnej wraz z przyłączami i węzłami ciepłowniczymi, modernizację istniejących systemów ciepłowniczych i sieci chłodu, budowę i przebudowę komór ciepłowniczych, przepompowni wody sieciowej, węzłów cieplnych, czy podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej w celu likwidacji indywidualnych i zbiorowych źródeł niskiej emisji. Wsparcie mogą uzyskać także projekty dotyczące budowy magazynu energii.
Dla kogo pieniądze?
Beneficjentami programu mogą zostać zarówno przedsiębiorstwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne. Ponadto o dofinansowanie mogą się starać podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć tutaj. (https://www.gov.pl/web/nfosigw/86-czesc-4-siec-cieplowniczachlodnicza-efektywny-system-cieplowniczy)
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Lech Bojarski