Pierwsza edycja GREENPACT European ESG Summit już niebawem – 29-30 października 2024, Poznań dzięki współpracy Grupy MTP i Krajowej Izby Gospodarczej stanie się centrum europejskiej debaty o zrównoważonym rozwoju. Właśnie opublikowany został program wydarzenia, w ramach którego uczestnicy będą mieli okazję posłuchać interesujących dyskusji z udziałem ponad 200 panelistów z Polski, Europy i świata, a także zapoznać się z wynikami raportów przygotowanych przez renomowane ośrodki badawcze. GREENPACT stanie się również miejscem przedstawienia wyników konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dodatkowo, to właśnie podczas kongresu publiczność pozna innowacyjne startup-y działające w obszarze ESG, a także możliwości, jakie daje firmom ekosystem startupów.

Reklama

Agenda GREENPACT European ESG Summit zawiera szereg zróżnicowanych tematycznie debat, pokazujących sytuację polskich przedsiębiorstw wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju, jak  i kwestie zawierające w sobie szerszą perspektywę: europejską i światową. Rozpatrywanie tematyki zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak i międzynarodowej wynika m.in. z narodzin obowiązku jakim jest raportowanie ESG, które stało się częścią nowej unijnej dyrektywy CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). Od 2024 roku, przygotowaniem Raportu ESG muszą zająć się m.in. wszystkie duże, średnie i małe spółki, których papiery wartościowe są przedmiotem obrotu na giełdzie. Dokument stanowić będzie część raportu rocznego publikowanego w 2025 roku w ramach sprawozdania finansowego, który będzie przygotowywany za poprzedni rok kalendarzowy. Poprzez liczne panele dyskusyjne i merytoryczne prelekcje, kongres umożliwia przygotowanie się do tego obowiązku w gronie wybitnych ekspertów. 

Przedsiębiorstwa wobec wyzwań związanych z ESG

To właśnie innowacyjne podejście do tematyki zrównoważonego rozwoju oraz udział najważniejszych ekspertów i kluczowych decydentów stanowi o sile tego wydarzenia. Jak zaznacza Tomasz Kobierski, Prezes zarządu Grupy MTP, GREENPACT w założeniu ma być przełomowym kongresem, tworzonym we współpracy z kluczowymi graczami na rynku, którzy angażują się w tematykę ESG. 

– Uwzględnianie polityki ESG w strategii biznesowej to nie tylko nowa norma, ale kluczowy element oceny przedsiębiorstw, odpowiadający wchodzącym w życie regulacjom prawnym i rzeczywistym oczekiwaniom społecznym. W ciągu najbliższych kilku lat raportowanie niefinansowe stanie się jednym z najbardziej istotnych czynników wyboru kontrahentów, narzucając firmom konieczność transparentnego dzielenia się informacjami na temat realizacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Organizowana po raz pierwszy w partnerstwie z Krajową Izbą Gospodarczą konferencja GREENPACT to wyjątkowa okazja, aby zgłębić nie tylko teorię, ale również praktyczne aspekty związane z ESG – mówi Prezes zarządu Grupy MTP.

Tematyka ESG z różnych perspektyw – na wyciągnięcie ręki 

Należy wspomnieć, że polityka ESG to nie tylko nowy element oceny przedsiębiorstw, ale również jedna z kluczowych kwestii odpowiadająca oczekiwaniom społecznym. Różnorodność tematów składająca się na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, umożliwiła organizatorom wydarzenia stworzenie unikatowej agendy odpowiadającej na najbardziej nurtujące kwestie. Z tego powodu, wśród licznych dyskusji i debat, podczas tegorocznej edycji GREENPACT European ESG Summit odbędą się również premiery dwóch raportów: Ziemianie Atakują! przygotowanego przez Lata Dwudzieste i Kantar oraz Dojrzałość zarządzania ESG a kryzys klimatyczny opracowanego przez badaczy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Obydwa raporty to głos doświadczonych ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju w biznesie i instytucjach publicznych. Wskazane projekty to również zwrócenie uwagi na palące kwestie związane z kryzysem klimatycznym i wiążącą się z nim ochroną środowiska, która wymaga aktywnych działań. 

– GREENPACT to wydarzenie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych i ośrodkach naukowych, dla których zrównoważony rozwój to więcej niż trend, wymogi prawne czy biznes. To spotkanie osób, które w swojej codziennej działalności, wykraczają daleko poza horyzont jedynie finansowy oraz perspektywę tu i teraz. Przez dwa dni kongresu, chcemy zaproponować uczestnikom bardzo konkretne informacje: w dlaczego robimy ESG, w jaki sposób odpowiada na potrzeby i wyzwania współczesnego świata oraz co najważniejsze – jak skutecznie realizować ambitne, zrównoważone cele – mówi Karolina Opielewicz, członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.

Poznaj program GREENPACT 2024

W programie pierwszej edycji GREENPACT European ESG Summit znajduje się blisko 70 paneli z udziałem przedstawicieli biznesu, reprezentantów administracji publicznej i agend międzynarodowych, a także naukowców oraz aktywistów. Obszary tematyczne dyskusji dotyczą m.in.: roli, potrzeb i oczekiwań interesariuszy, społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, zmian klimatycznych, roli firm w tworzeniu zrównoważonych praktyk biznesowych oraz nowych wyzwań, trendów i strategii związanych z globalną gospodarką. 

Istotnym punktem programu podczas kongresu GREENPACT jest konferencja pt. „Wpływ raportowania ESG w ramach dyrektywy CSRD na produkcję zwierzęcą”. Wydarzenie skierowane jest do producentów rolnych, firm spożywczych, przedstawicieli sektora rolno-spożywczego, a także wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany w przepisach dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Nowe regulacje w ramach CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) nałożą obowiązek raportowania kluczowych informacji z zakresu zrównoważonego rozwoju na większe firmy, jednak ich wpływ będzie odczuwalny również wśród mniejszych producentów, zwłaszcza tych współpracujących                  z dużymi przedsiębiorstwami w łańcuchach dostaw. W branży produkcji zwierzęcej może to oznaczać konieczność wprowadzenia istotnych zmian operacyjnych, takich jak wdrożenie nowych procedur raportowania i monitorowania emisji oraz dostosowanie działalności do wytycznych środowiskowych.

Podczas konferencji eksperci omówią nadchodzące przepisy, skupiając się na wyzwaniach i możliwościach, jakie niesie ze sobą obliczanie śladu węglowego. Zostaną przedstawione także strategie pozwalające na wyznaczanie ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, które mogą pomóc firmom nie tylko spełnić wymagania, ale i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku.

Wydarzeniem towarzyszącym pierwszej edycji GREENPACT European ESG Summit jest również Gala wręczenia nagród w ramach 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju, organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W corocznym konkursie przyznawane są nagrody za najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem inicjatywy jest promocja  upowszechnianie idei odpowiedzialnego biznesu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zaangażowania społecznego, skierowana do firm i organizacji publikujących raporty ze swojej aktywności w tych obszarach. 

Natomiast z myślą o początkujących przedsiębiorcach, organizatorzy kongresu połączyli również siły z Fundacją Startup Hub Poland, rozszerzając jego program o specjalny moduł dedykowany branży startupowej. Startup Stage jest skierowana do uczestników i uczestniczek kongresu, którzy poszukują rozwiązań oraz partnerów do rozwoju technologicznych innowacji w służbie zrównoważonego rozwoju, neutralności klimatycznej i energetycznej, zachowania bioróżnorodności i gospodarki obiegu zamkniętego. 

Program oraz szczegóły dot. wydarzenia dostępne są na stronie: https://greenpact.pl/.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE