Grupa MOL, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym inwestuje w zielony wodór. Spółka uruchomiła zakład, który wyprodukuje rocznie 1,6 tys. ton czystego, neutralnego pod względem emisji CO2 wodoru.
Zielony wodór
Międzynarodowy koncern po prowadzonej od kwietnia fazie testów i prac przygotowawczych uruchomił największą w Europie Środkowo-Wschodniej fabrykę zielonego wodoru. Moc produkcyjna zlokalizowanego w niewielkiej węgierskiej miejscowości Százhalombatta zakładu to 10 MW. Jednostka wytworzy rocznie 1,6 tys. ton neutralnego pod względem emisji CO2 wodoru, który wykorzysta na potrzeby własnej produkcji paliw. Nowa instalacja pozwoli na redukcję emisji CO2 o 25 tys. ton, czyli tyle, ile rocznie emitują 54 tys. samochodów osobowych.
Zainstalowana w nowo otwartym zakładzie Grupy MOL jednostka do elektrolizy wody, wyprodukowana przez Plug Power, do pozyskania zielonego wodoru wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
– Zielony wodór stanowi czyste i uniwersalne źródło energii, które wykorzystujemy w procesie produkcji paliw, obniżając ślad węglowy, a w niedalekiej przyszłości planujemy również stosować je także bezpośrednio w transporcie – mówił Ádám Horváth, wiceprezes Grupy MOL ds. nowego i zrównoważonego biznesu. – Po jednostce w Százhalombatta, planujemy budowę dwóch kolejnych w Rijece i Bratysławie, przy czym ta pierwsza może rozpocząć działalność w 2026 roku.
Inwestycja o wartości 22 mln euro zmniejszy ślad węglowy Rafinerii Dunaj o ponad 25 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Nowa technologia stopniowo zastąpi proces produkcji oparty na gazie ziemnym, który obecnie odpowiada za jedną szóstą całkowitej emisji dwutlenku węgla Grupy MOL.
Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE