Komisja Europejska wydała decyzję notyfikacyjną potwierdzającą przyznanie 142,77 mln euro dofinansowania dla projektu H2Silesia realizowanego przez Polenergię.

Reklama

Miliony euro na zielony wodór

Zielony wodór jest postrzegany jako kluczowy element transformacji energetycznej, który pozwoli na uniknięcie emisji CO2 w sektorach przemysłu trudnych do dekarbonizacji takich jak: produkcja stali, cementu, w transporcie morskim oraz transporcie lotniczym.

Polenergia odpowiada za realizację innowacyjnych projektów energetycznych w oparciu o zielony wodór.

Produkcja zielonego wodoru jest ważnym elementem strategii Polenergii. Jako jeden z liderów energetyki odnawialnej w Polsce, prowadzimy zaawansowany program rozwoju nowego biznesu opartego właśnie o zielony wodór. Jego elementem jest wielkoskalowa fabryka wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody na Górnym Śląsku – mówiła Iwona Sierżęga, członkini Zarządu Grupy Polenergia.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


H2Silesia

H2Silesia zakłada budowę zlokalizowanej na Górym Śląsku, wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Projekt ma na celu dostarczenie odnawialnego wodoru dla ciężkiego przemysłu i zeroemisyjnego transportu. KE potwierdziła przyznanie inicjatywie H2Silesia dofinansowanie w wysokości do 142,77 mln euro. To maksymalny pułap pomocy publicznej, który realizuje zespół wodorowy Polenergii. Decyzja Komisji Europejskiej została wydana w ramach programu IPCEI Hy2Infra.

Polenergia to jedyne polskie przedsiębiorstwo, które weźmie udział w programie Hy2Infra, który KE uruchomiła w ramach inicjatywy IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Hy2Infra, obejmujący budowę infrastruktury wodorowej, to integralna część europejskiej strategii wodorowej, która ma przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku W programie uczestniczy w siedem państw członkowskich – Polska, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Słowacja. Komisja oczekuje, że zwiększenie dostaw wodoru przyspieszy realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Wodór jako nośnik zielonej energii może zdecydowanie przyspieszyć odejście od paliw kopalnych i budowę zeroemisyjnej gospodarki. To paliwo przyszłości – wyjaśnia Iwona Sierżęga, Członkini Zarządu Polenergia S.A.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: PAP

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE