Światowy lider w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, firma Iberdrola wybudowała pierwszą w Hiszpanii hybrydową elektrownię w formule cable pooling, która łączy farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Na instalację zlokalizowaną w regionie Castilla y León w prowincji Burgos Iberdrola przeznaczyła 40 milionów euro.
Cable pooling
Cable pooling pozwala na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko.
Hybrydowe elektrownie wykorzystują ten sam punkt przyłączenia do sieci i współdzielą infrastrukturę – podstację i linię odprowadzającą wyprodukowaną energię elektryczną. Ponadto, są one zlokalizowane na terenach, które były wcześniej wykorzystywane do wytwarzania energii odnawialnej, więc posiadają już drogi i infrastrukturę do obsługi obu technologii. Dzięki temu wpływ instalacji na środowisko i otoczenie jest znacznie niższy, niż w przypadku powstania dwóch niezależnych elektrowni.
Dzięki zastosowaniu dwóch technologii, których profil produkcji wzajemnie się uzupełnia, znacznie zmniejsza się także zależność od zmieniających się warunków atmosferycznych i ograniczeń wynikających z chwilowego braku źródeł energii, takich jak wiatr lub światło słoneczne. Umożliwia to bardziej stabilną i wydajną produkcję.
Czytaj też: Katowicki Spodek będzie zielony!
Pierwsza taka hybrydowa elektrownia w Hiszpanii
Nowo wybudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW, składająca się z ponad 120 000 modułów fotowoltaicznych, zlokalizowana jest w gminach Revilla Vallejera, Villamedianilla i Vallejera w prowincji Burgos. Dzięki jej budowie poddano hybrydyzacji istniejący kompleks elektrowni wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o mocy 69 MW. Inwestycja została zrealizowana z wysokim wskaźnikiem local content, dzięki czemu wpłynęła pozytywnie na przedsiębiorczość i wzrost zatrudnienia w regionie Castilla y León. W rozwój projektu zaangażowano 360 specjalistów.
Włączenie modułów słonecznych zwiększa udział czystej, taniej i konkurencyjnej energii w systemie elektroenergetycznym i gwarantuje, że instalacje OZE dostarczają maksymalną ilość zielonej energii pierwotnie dopuszczonej dla każdego projektu, tak długo, jak to możliwe.
Iberdrola – inwestycje w OZE
Iberdrola rozwija obecnie także dwie inne instalacje fotowoltaiczne w tym samym regionie o łącznej mocy 400 MW – Velilla i Virgen de Areños III. W ubiegłym roku uruchomiła także swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w prowincji Burgos – Revilla-Vallejera (50 MW), a niedawno zakończyła budowę i rozpoczęła prace nad rozruchem elektrowni fotowoltaicznej Villarino (50 MW) w Salamance.
Spółka planuje dalsze inwestycje w formule cable pooling w Hiszpanii. Przewidziane na kolejne lata projekty pozwolą zoptymalizować firmie zasoby OZE i maksymalnie wykorzystać potencjał istniejących elektrowni.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: Iberdrola
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE