Carlsberg zaprezentował prototyp nowej, wyjątkowej butelki, której koncept opracowywany jest od 2015 r. Pierwsza na świecie „papierowa” butelka do piwa nadająca się w 100% do recyklingu przechodzi testy konsumenckie. Duńskie piwo z Fibre Bottle będą mogli wypróbować także polscy klienci.
Fibre Bottle
Prototyp butelki Fibre Bottle są wykonano z pozyskiwanych w zrównoważony sposób włókien drzewnych, które w pełni nadają się do recyklingu. Szczególnie ważnym elementem jest znajdująca się wewnątrz butelki „wyściółka” wykonana z polimeru PEF na bazie roślin, która pozwala na przechowywanie piwa w butelkach. To właśnie ta w pełni biodegradowalna oraz przeznaczona do recyklingu „powłoka” chroni smak piwa lepiej niż konwencjonalny plastik PET i zachowuje jego niską temperaturę dłużej niż szkło i puszka. W dalszej perspektywie Carlsberg planuje również wprowadzić alternatywne nakrętki do butelek wykonane z włókien.
Cel – wprowadzenie rozwiązania na rynek
– Nieustannie wprowadzamy innowacje we wszystkich naszych formatach opakowań i jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie poczyniliśmy do tej pory tym w przypadku. Prototypy są ważnym krokiem w kierunku realizacji naszych ostatecznych ambicji wprowadzenia tego przełomowego rozwiązania na rynek. (…) – mówi Myriam Shingleton, wiceprezes ds. rozwoju grupy Carlsberg.
Czytaj też: Biogaz z browaru Żywiec
„Papierowa butelka” – testy konsumenckie
Zanim duński producent przejdzie do etapu komercjalizacji, rozpoczyna szereg testów konsumenckich. W ramach pilotażu 8 tys. „papierowych butelek” Fibre Bottle trafi do 8 krajów Europy. Nowe opakowanie testowane będzie w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, a także w Polsce. „Papierowa butelka” dystrybuowana będzie podczas festiwali i wydarzeń i tam trafi do rąk konsumentów.
Prace trwają od 2015 roku
Prace nad ekologicznym opakowaniem trwają od 2015 r. Uczestniczą w nich eksperci ds. innowacji ecoXpac i badacze z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU) i wciąż dołączają kolejni partnerzy.
Papierowa butelka Fibre Bottle nie zastąpi dotychczas stosowanych opakowań. Ma jednak stanowić alternatywę i uzupełnić ofertę dostępną na rynku. W nowych opakowaniach sprzedawane będzie piwo warzone z organicznego jęczmienia uprawianego w pełni ekologicznych warunkach.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: Carlsberg