Władze Katalonii planują znacznie zwiększyć produkcję biogazu i mają na ten cel 80 mln euro. Zgodnie z finalizowaną właśnie Strategią Biogazową 2023-2030, do 2030 roku region ma wytwarzać ponad 3 razy więcej odnawialnego gazu niż w tej chwili, co równa się 5,7 proc. obecnego zużycia gazu ziemnego.

Reklama

Strategia Biogazowa Katalonii

Dla realizacji celu założonego w Strategii Biogazowej konieczne jest uruchomienie około 80 nowych zakładów fermentacji beztlenowej o średniej mocy 1,3 MW. Władze Katalonii planują na przestrzeni najbliższych 3 lat przeznaczyć na ten cel 80 milionów euro, które powinny zostać wykorzystane na budowę biogazowni, oczyszczanie biogazu do biometanu i połączenie z siecią dystrybucyjną.

Przedstawiciele lokalnych władz postrzegają Katalonię jako jednego z europejskich liderów w zakresie dostępności zasobów do produkcji biogazu. Ich właściwe wykorzystanie może być szansą na to, by nie tylko region, ale cały kraj stały się strategicznym punktem na biogazowej mapie Europy.


Kongres Biogazu – zarejestruj się już dziś!


80 mln na biogaz w Katalonii

” Generalitat de Catalunya przed końcem roku zatwierdzi Strategię Biogazową Katalonii 2023-2030, która ma stanowić zachętę do produkcji tego odnawialnego gazu w kraju. Tylko w latach 2024-2026 planowane jest przekazanie na ten cel do 80 milionów euro” – powiedział minister działań na rzecz klimatu, David podczas inauguracji nowego zakładu produkcji biometanu w Els Hostalets de Pierola (Anoia), który ma zagwarantować dostawy gazu dla 14 000 gospodarstw domowych.

Zaplanowane w Strategii Biogazowej wsparcie finansowe zostanie wykorzystane na realizację budowy nowych biogazowni, promowanie nowych technologii, a także wykorzystanie pofermentu. Dofinansowanie ułatwi również transformację istniejących biogazowni w biometanownie oraz połączenie zakładów, które generują biometan z siecią dystrybucji gazu. 80 nowych biogazowni ma wspomóc w produkcji zielonego gazu obecnie działające zakłady, które bazując głównie na komunalnych i przemysłowych odpadach organicznych i odchodach zwierzęcych, uzyskują biogaz i wykorzystują go do wytwarzania ciepła, energii elektrycznej oraz biometanu i bionawozów.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: energias-renovables.com

zdjęcie: energynews.pro

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE