Piotr Woźny rządowy pełnomocnik ds. programu Czyste powietrze chciałby, by osobom dotkniętym „ubóstwem energetycznym” w 100 procentach sfinansować koszty termomodernizacji.

Reklama

Według jego obliczeń w Polsce takich gospodarstw jest około milion, a koszt ich termomodernizacji wyniósłby ok. 50 mld zł.

Woźny tłumaczył w Radiu ZET, że przyjmując model, który jest realizowany w Skawinie – pierwszej miejscowości objętej programem „STOP SMOG” – 70 proc. środków pochodziłoby z budżetu państwa, a 30 proc. od danego samorządu.

Zdaniem rządowego pełnomocnika ze wspomnianych  50 mld zł 35 mld to udział rządu. Kwota 35 mld rozłożona by była na lata, więc zdaniem Woźnego taki plan jest absolutnie do zrealizowania. Piotr Woźny, wspomniał też, że do dyspozycji są środki m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste powietrze

Według pełnomocnika rządu dobrym pomysłem jest także termomodernizacyjna ulga podatkowa. Woźny zaznaczył ponadto, że przeciętny koszt termomodernizacji szacuje się na 53 tys. zł. Powołując się na raport Instytutu Badań Strukturalnych, wskazał, że ok. 1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce to rodziny żyjące w warunkach tzw. „ubóstwa energetycznego”.

zdjęcie: Materiały Redakcyjne
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE