Produkcja pelletu coraz bardziej opłacalna – potwierdza raport Grupy Stelmet. Patrząc na wyniki ostatnich lat, widać, że dynamicznie rośnie sprzedaż pelletu. Średnioroczny wzrost przychodów za ostatnie trzy lata sięga niemal  19 procent – podsumowuje Andrzej Trybuś, wiceprezes zarządu Stelmet. Grupa opublikowała właśnie wyniki za pierwszy kwartał 2017/2018 roku obrotowego.

Reklama
Tekst: opr. Redakcja
Zdjęcie: Grupa Stelmet

Grupa Stelmet, europejski lider w produkcji drewnianej architektury ogrodowej (DAO), osiągnęła w pierwszym kwartale roku obrotowego 2017/18 przychody na poziomie 63 mln zł i poprawiła wynik netto o ponad 15 mln zł w  stosunku do pierwszego kwartału rok wcześniej.

Największą część w strukturze przychodów stanowią produkty  drewnianej architektury ogrodowej, które w pierwszym kwartale odpowiadały za blisko 54 proc. łącznej sprzedaży.

Grupa Stelmet to także wiodący producent pelletu. Udział pelletu w łącznych przychodach firmy sięgnął niemal 33 proc. w pierwszym kwartale roku obrotowego 2017/18, natomiast produktów ubocznych prawie 14 proc. To także  efekt wzrostu wolumenu produkcji w zakładzie spółki MrGarden w Grudziądzu.

W bezpośrednim sąsiedztwie zakładu funkcjonuje obecnie najnowszy w kraju zakład produkcji pelletu. Na początku roku na rynek trafił pierwszy  pellet z Grudziądza. Pierwszą wyprodukowaną partią był produkt marki Lava.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, w przyszłości produkcja ma być dostosowywana do pojawiających się potrzeb. Budowa nowego zakładu pelletu przy fabryce MrGarden w Grudziądzu kosztowała ok. 20 mln zł.

Zakład ma 2,5 tys.  m2. Jako że sąsiaduje bezpośrednio z zakładem produkcji drewnianej architektury ogrodowej, który został uruchomiony pod koniec 2016 r., nie było potrzeby tworzenia specjalnej infrastruktury, by umieścić nową instalację  na istniejącym, zagospodarowanym już terenie.

Docelowo w zakładzie będzie zatrudnionych ok. 20 osób. Kolejną korzyścią dla miasta, oprócz miejsc pracy, są  wpływy z podatku od nieruchomości.

– Systematycznie zwiększamy sprzedaż pelletu zarówno w ujęciu wolumenowym, jak i wartościowym. Uruchomienie  produkcji pelletu w zakładzie w Grudziądzu pozwoli nam na zwiększenie udziału tego produktu w przychodach  Grupy Stelmet. W roku obrotowym 2015/16 stanowiły one ok. 10 proc. łącznych przychodów, a w roku obrotowym  2016/17 sprzedaż pelletu znacząco wzrosła i odpowiadała już za 12 proc. łącznych przychodów Grupy – mówi Przemysław Bieńkowski, wiceprezes zarządu Stelmet.

 

To tylko fragment artykułu!

Chcesz wiedzieć więcej? Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa!

Wypełnij formularz poniżej – my zajmiemy się resztą.

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE