Według danych Polskiego Alarmu Smogowego w Polsce wciąż funkcjonuje 3 mln kopciuchów. Mimo że w wielu miejscach kraju oddycha się lepiej, jakość powietrza szczególnie w okresie grzewczym wciąż pozostawia wiele do życzenia. PAS apeluje do koalicjantów o przyspieszenie działań. Walka ze smogiem to priorytet.
Walka ze smogiem w umowie koalicyjnej
Mimo licznych działań podejmowanych w celu walki ze smogiem, Polska wciąż zajmuje niechlubną pozycję lidera a liście państw UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Polski Alarm Smogowy od lat walczy o podnoszenie świadomości społecznej, prowadząc wiele inicjatyw prowadzących do popowy jakości powietrza w kraju. Przy okazji piątej edycji kapanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, która ruszyła 14 listopada, PAS apeluje do koalicjantów tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem.
– Cieszymy się, że przyspieszenie termomodernizacji polskich domów i wymiana nieefektywnych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów”, trafiły do zapisów umowy koalicyjnej – mówi Andrzej Guła, lider PAS. Taki zapis, na który zgadzają się ugrupowania z rządowej koalicji, daje nam nadzieję na skuteczne rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce, jeszcze w tej kadencji. Będziemy monitorować jak zobowiązanie to jest realizowane. W najbliższym czasie PAS przedstawi nowemu rządowi działania, jakie należy niezwłocznie podjąć, aby skutecznie oczyścić powietrze w naszym kraju – dodaje Andrzej Guła.
Czytaj też: Polska stolica smogu jest tylko jedna!
3 mld euro z KPO na walkę ze smogiem
Polski Alarm Smogowy jest zdania, że kluczowe dla walki ze smogiem jest odblokowanie 3 mld euro z KPO, które można by przeznaczyć na wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizację domów. Warunkiem niezbędnym dla poprawy jakości powietrza w Polsce jest także, zdaniem PAS, przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 r. oraz wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych, ponieważ stanowią one podstawowy instrument walki o czyste powietrze w regionach. Aby skutecznie prowadzić te reformy konieczne będzie powołanie koordynatora działań na rzecz czystego powietrza, który będzie wdrażał zmiany wymagające współpracy wielu resortów.
„Zobacz czym oddychasz. Zmień to”
Elementem walki ze smogiem jest prowadzona przez PAS kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, która ma w bardzo obrazowy sposób pokazać lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają. W Dniu Czystego Powietrza zainaugurowano piątą edycję kampanii, w ramach której w Polskę wyruszyły znów mobilne płuca. Tym razem instalacja obrazująca jakość powietrza trafi do 60 lokalizacji w ośmiu województwach. Mobilne mechaniczne płuca to nieoczywisty sposób na pokazanie mieszkańcom czym oddychają i uświadomienie im, że mają realny wpływ na stan powietrza w swojej miejscowości.
Fabryka pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:
źródło: polskialarmsmogowy.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE