„Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru” – mówi minister Anna Moskwa

dolina wodorowa

„Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru” – mówiła podczas podpisywania listu intencyjnego o utworzeniu Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej minister Moskwa. Głównym celem powołania Doliny Wodorowej jest podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, szczególnie w województwie zachodniopomorskim.

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa powstała 28 listopada w Szczecinie.

Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska, powołanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej świadczy o wzroście zainteresowania produkcją wodoru w Polsce.

„Dolina wodorowa w Szczecinie jest już faktem, a podpisane dziś dokumenty pozwolą tylko na jeszcze większy rozwój tego sektora w regionie” – zaznaczyła.

Minister Anna Moskwa wyjaśniła także, że współpraca strony rządowej z przedstawicielami branży energetycznej, świata nauki i organizacji pozarządowych jest kluczowa dla rozwoju tego regionu.

„Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru. Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe, nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych. Tu mówimy często o kadrach, dlatego apelujemy o dobrą współpracę z administracją, uczelniami, branżą naukową czy przemysłem” – powiedziała minister Anna Moskwa.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Wodór – paliwo przyszłości

W trakcie konferencji głos zabrała także wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, która zwróciła uwagę na cel tworzenia dolin wodorowych, którym jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów.

„Doliny wodorowe pozwolą na stworzenie łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, tj. produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. Nasz region posiada największe zainstalowane moce odnawialne w porównaniu z pozostałymi województwami, dlatego mamy szansę być liderem w tym zakresie” – mówiła.

Z kolei Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podkreślił, że wodór jest jednym z paliw przyszłości i będzie napędzać polską gospodarkę.

„Chcemy zachować pozycję Polski w produkcji wodoru. Obecnie jesteśmy 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru. Jego głównym wytwórcą w tym regionie jest Grupa Azoty i jej zakład w Policach. Zachodniopomorskie – Szczecin, Świnoujście, Police, to region niewątpliwie bogaty w możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii. Energia z morskiej energetyki wiatrowej ma ogromny potencjał do produkcji wodoru – podsumował.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: MKiŚ

This post is also available in: polski

ael