Grupa PGE pozyskała 27,5 mln zł na realizację innowacyjnych projektów w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego.

Reklama

Granty z NCBR otrzyma sześć projektów rozwijanych na rzecz spółek z Grupy PGE. Jeden z nich polega na budowie  robota do inspekcji kotłów energetycznych, w których elektrownie spalają zmielony węgiel.

Opracowaniem robota, którego zadaniem będzie praca w ekstremalnych warunkach i wyręczanie ludzi podczas  wykonywania wymagających kontroli kluczowych urządzeń elektrowni, zajmie się zespół ekspertów spółki PGE  Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która w Grupie PGE zarządza elektrowniami i kopalniami, oraz AMC  TECH i RIOT Technologies. Wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach PBSE, znalazły się jeszcze:

  • badania nad sezonowym akumulatorem ciepła wykorzystującym przemiany termochemiczne i zasilanym z odnawialnych źródeł energii, służącym do ogrzewania pomieszczeń, opracowanie systemu autonomicznej redukcji skutków awarii w głębi sieci energetycznej,
  • prace nad instalacją zeszkliwiania popiołów w hybrydowym palenisku kotłowym, opracowanie inteligentnego układu  rekonfiguracji sieci niskiego napięcia wraz z systemem wsparcia służb monterskich,
  • realizowany przez Bioseco,  na rzecz spółki PGE Energia Odnawialna, projekt monitorowania i kontroli systemu  elektroenergetycznego pod kątem eksploatacji farm wiatrowych, wydłużenia ich żywotności i optymalizacji oddziaływania na otoczenie.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj „Magazyn Biomasa”.

W wersji online – zupełnie za darmo!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE