Biorig, odpowiedzialny za biometan oddział międzynarodowej firmy Soalrig, specjalizującej się w zielonej energii zainwestuje 250 milionów euro w rozwój, budowę i eksploatację 10 biometanowni w Castilla y León w Hiszpanii. Zakłady wyprodukują czystą energię odpowiadającą 20% całkowitego rocznego zużycia gazu w regionie. 

Reklama

10 biometanowni

Do końca 2025 r. na terenie hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Castilla y León ma działać 10 nowych zakładów produkujących biometan. Obiekty zostaną zbudowane w prowincjach León, Zamora, Salamanca, Valladolid, Burgos i Soria. Inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na rozwój obszarów wiejskich w regionie, m.in. przez stworzenie 350 miejsc pracy.

10 biometanowni wyprodukuje czystą energię odpowiadającą 20% całkowitego rocznego zużycia gazu w regionie. Zakłady będą rocznie przetwarzać ponad 1,5 miliona ton produktów rolnych i odpadów zwierzęcych w gaz odnawialny, który spowoduje redukcję rocznej emisji CO2 do atmosfery o 300 000 ton.


Czytaj też: 40 proc. biometanu w sieci. Jak to się robi?


Biorig potwierdza, że region Castilla y León posiada najwyższy potencjał wytwarzania biometanu w Hiszpanii. Obiekty, których budowę zaplanowano na tym terenie poza tym, że są nowymi źródłami do produkcji zielonej energii, stworzą również niezbędną infrastrukturę dla zrównoważonej gospodarki i pomogą w zagospodarowaniu odpadów w regionie.

Piętnaście lat temu zainwestowaliśmy i zbudowaliśmy największą elektrownię słoneczną w Castilla y León, w gminach Frechilla de Almazán i Coscurita (Soria), infrastrukturę, która nadal stale produkuje energię odnawialną. Dzisiaj ogłaszamy rozwój 10 zakładów, które są dowodem naszego zaangażowania w biometan w tej autonomicznej społeczności” – mówił Miguel Ángel Calleja, prezes Solarig.

Technologia Zero Odpadów

Jak zapewnia Manuel Alonso, dyrektor generalny Biorig, planowane biometanownie wykorzystujące odpady rolno-gospodarskie główne będą w 100% zrównoważone, wolne od emisji, niezagrażające w żaden sposób środowisku wiejskiemu.

10 zakładów produkujących biometan będzie wyposażonych w najnowocześniejszą technologię opart o zasadę zero odpadów – poczynając od wychwytywania CO2 do wykorzystania wody deszczowej i produktów ubocznych z produkcji zielonego gazu, w postaci pofermentu, który będzie traktowany jako nawóz organiczny. Takie podejście zmniejszy zależność od nawozów chemicznych i przyczyni się do bardziej zrównoważonego nawożenia gleb rolniczych w regionie.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcie: biorig.energy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE