Komisja Europejska zatwierdziła czeski program o wartości 2,4 miliarda euro, mający na celu wsparcie nowych lub modernizowanych zakładów produkcji biometanu. Program będzie działał do 31 grudnia 2025 roku i pomoże Czechom rozwinąć rynek, uniezależnić się od paliw kopalnych, przybliżając ich do realizacji celów klimatycznych.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
2,4 mld euro na biometan w Czechach
Czeski rynek biometanu jest niewielki, ale ma duży potencjał. Program wsparcia zaakceptowany pod koniec października przez Komisję Europejską ułatwi rozwój produkcji zrównoważonego biometanu przeznaczonego do wykorzystania w wielu sektorach – od transportu po ogrzewanie. System subwencji dofinansuje budowę i eksploatację nowych lub zmodernizowanych zakładów produkcji biometanu w Czechach.
System wsparcia będzie otwarty dla producentów biometanu posiadających licencję na produkcję gazu w Czechach. Przede wszystkim skierowany jest jednak do małych i średnich przedsiębiorstw i społeczności skupionych wokół energii odnawialnej realizujących projekty o mocy zainstalowanej do 6 MW.
Beneficjenci programu będą otrzymywać zieloną premii za każdą megawatogodzinę biometanu wyprodukowanego przez okres 20 lat. Kwota premii zostanie ustalona każdego roku administracyjnie przez Urząd Regulacji Energetyki i będzie ograniczona do luki w finansowaniu.
Czytaj też: Czesi podwoją liczbę biometanowni jeszcze w tym roku
KE pozytywnie zaopiniowała system wsparcia głównie ze względu na jego „efekt motywacyjny”, ponieważ beneficjenci nie przeprowadziliby inwestycji w zrównoważoną produkcję biometanu w takim samym stopniu bez wykorzystania środków publicznych. Konsekwencją wprowadzenia programu ma być koniec zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenie zielonej transformacji.
Oczekuje się przede wszystkim, że program przyczyni się do znacznego wzrostu produkcji biometanu w Czechach, który szacowany jest na ok. 337 milionów metrów sześciennych.
Ten program o wartości 2,4 miliarda euro zwiększy produkcję zrównoważonego biometanu w UE dla sektorów transportu i ogrzewania. Pomoże to Czechom osiągnąć cele redukcji emisji. I położyć kres zależności od rosyjskiego paliwa kopalnego, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo dostaw gazu. Jednocześnie środek ten zapewnia ograniczenie ewentualnych zakłóceń konkurencji – podsumował Komisarz UE, Didier Reynders.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: portal.ieu-monitoring.com
zdjęcie: freepik