Na tle Europy Polska dysponuje znacznym potencjałem w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, co może nas stawiać w pozycji kluczowego gracza w kontekście dekarbonizacji. Dziś na temat rozwoju sektora CCUS w Polsce dyskutują uczestnicy 2. Kongresu Carbon Capture.

Reklama

10 kwietnia od rana do późnych godzin popołudniowych ponad 100 uczestników już po raz drugi wymieni się doświadczeniami i nawiąże relacje biznesowe podczas jedynej w Polsce konferencji dotyczącej kwestii CCUS.

2. Kongres Carbon Capture

Dyskusję na temat technologii carbon capture zainaugurowali Maciej Roik z Magazynu Biomasa i dr Paweł Gładysz z Centrum Energetyki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, podkreślając, że temat składowania i utylizacji dwutlenku węgla nabiera kluczowego znaczenia. Technologie z powodzeniem wdrażane na świecie przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia emisji CO2, ale także do zwiększenia odporności systemów energetycznych.

2. Kongres Carbon Capture, to po zeszłorocznej edycji konferencji, a także po wydanym kilka miesięcy temu przez Magazyn Biomasa raporcie opisującym stan sektora, kolejny krok na drodze do intensywnego edukowania, promowania i – w konsekwencji – wdrażania rozwiązań z zakresu CCUS.

– To, że tematem CCU i CCUS zajmuje się Magazyn Biomasa to znak czasów. Bo kiedy w 2004 roku wyjechałem do mojej pierwszej pracy w Brukseli, to zajmowałem się tą technologią i wtedy była ona promowana jako recepta na emisje z elektrowni węglowych – mówi Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podczas rozpoczęcia 2. Kongresu Carbon Capture.

Minister podkreślił, że dziś są już inne technologie, których celem jest obniżanie emisji z sektora energetyki. Nadal jednak konieczne jest wdrażanie tych rozwiązań w przemyśle.

– To technologia dla branż mających emisje procesowe. Koronnym przykładem tego jest cement. Obecnie cementownia wykorzystując OZE czy paliwa alternatywne może o 30% obniżyć swoje emisje, pozostałe 70% to CO2 powstające ubocznie podczas procesów produkcyjnych – dodaje Krzysztof Bolesta.

Sponsorzy

Patroni

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE