Stop dla eksportu drewna! 15 października protest pod kancelarią Premiera!

rynek drzewny

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała, że 15 października 2021 roku o godzinie 10:30 pod kancelarią Premiera w Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbędzie się protest  przeciwko nowym zasadom dotyczącym sprzedaży drewna.

Kongres Biogazu

Powodem nowe zasady sprzedaży drewna

Powodem protestu, który odbędzie się w najbliższy piątek, 15 października pod kancelarią Premiera w Warszawie są nowe zasady sprzedaży drewna. Jak informuje Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zasady te wprowadzone zostały bez konsultacji z przemysłem drzewnym. Ponadto są mało przejrzyste, nie dają szans na ustabilizowanie rynku surowca drzewnego, w związku ze stale rosnącymi cenami.

Trudna sytuacja na rynku

W połowie czerwca PIGPD przystąpiła do koalicji europejskich stowarzyszeń drzewnych domagających się wprowadzenia całkowitego zakazu eksportu drewna do Chin z terenu Unii Europejskiej.

6 października Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego opublikowała komunikat dotyczący trudnej sytuacji na rynku drzewnym:

„Rusza sprzedaż drewna. Zasady które nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem mogą okazać się i z pewnością są jednymi z najgorszych jakie przedstawiły Lasy Państwowe. W momencie ich opublikowania wszystkie organizacje branżowe złożyły pisma protestujące przeciw sposobowi ich wprowadzenia jak i rozwiązaniom prawnym. Także  Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wysyłała pisma do Premiera Morawieckiego (dwa razy), Prezesa Kaczyńskiego oraz do Dyrektora Generalnego LP. Zorganizowaliśmy konferencję prasową w trakcie której mówiliśmy o tym dlaczego te zasady są złe, mówiliśmy także o zakazie eksportu drewna. Prezydent Izby i Dyrektor udzielali wywiadów telewizyjnych i prasowych . Powstały dwa materiały filmowe dotyczące eksportu drewna i trudnej sytuacji na rynku drzewnym”.


Czytaj też: NIE dla masowego eksportu drewna z UE


Protest pod Kancelarią Premiera

W związku z zaistniałą sytuacją w Warszawie odbędzie się protest, który będzie głosem branży drzewnej, o czym poinformowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego:

„Zapraszamy Państwa w dniu 15 października 2021 roku (piątek) do Warszawy na godzinę 10:30 pod kancelarię Premiera w Alejach Ujazdowskich. Wszystkich, którzy chcą wyrazić swój sprzeciw przeciw polityce rządu i Lasów Państwowych niszczącej polski przemysł drzewny. Zapraszamy abyśmy wspólnie pokazali, że nie godzimy się na traktowanie naszej branży w sposób urągający wszelkim zasadom współpracy i wzajemnego szacunku. Zorganizujcie się w grupach, powiadomcie swoich znajomych. Apelujemy o Wasz udział. Pokażmy, że jest nas wielu. Nasz głos i presja ma znaczenie”.

Główne postulaty:

– STOP dla eksportu drewna 

– Jawność zasad sprzedaży drewna

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski

ael