Wielka Brytania zaprasza do konsultacji społecznych w związku z inicjatywą związaną z gazem. Rząd tego państwa planuje zatłaczać wodór do sieci.

Wodór w sieci gazowej dla obniżenia emisji

Rząd Wielkiej Brytanii do 2030 r. chce zatłaczać do sieci 10 GW wodoru rocznie. Plany są długofalowe, bo do 2050 r. kraj ma osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto, co wymusi zwiększenie udziału odnawialnych gazów.

Reklama

Bieżące zamiary obejmują zatłaczanie wodoru do sieci w miksie, w którym będzie on stanowił 20% względem innych gazów, głównie gazu ziemnego. Do oceny tej koncepcji zaproszono producentów wodoru, podmioty zajmujące się dystrybucją oraz transportem gazów, branżowe stowarzyszenia, naukowców i nie tylko. Konsultacje zakończą się 27 października.


Czytaj też: Global Hydrogen nawiązuje współpracę ze Związkiem Powiatów Polskich


Pytania w ramach konsultacji

Zerowa emisja netto to jedno, jednak dla Brytyjczyków liczy się także opłacalność tej strategii. Stąd w ramach konsultacji konieczne jest określenie, na ile zatłaczanie wodoru okaże się akceptowalne pod względem koniecznych nakładów finansowych.

Potrzebne są także dowody na to, że istnieje potencjał techniczny dla zatłaczania wodoru do sieci. Zapewnienie standardów bezpieczeństwa i jakości gazu to konieczność przy tego typu działaniach. Ponadto pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, czy w każdym przypadku takie rozwiązanie się sprawdzi. Jeśli nie – w jakich warunkach i w których regionach będzie ono wykonalne?

Przewiduje się, że proces mieszania gazów zatłaczanych do sieci może rozpocząć się nie wcześniej niż w 2025-2026 r.

Akademia inwestora biogazowego:

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: GOV.UK

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE