Urząd Regulacji Energetyki udostępnił wersję testową Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA).  Za pośrednictwem tego narzędzia informatycznego Prezes URE  będzie przeprowadzać aukcje na sprzedaż energii elektrycznej  z OZE, zgodnie z art. 78 ust. 6 ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

Reklama

Platforma będzie dostępna od od 24 maja do 14 czerwca br. Według informacji URE, udostępnienie  testowej platformy umożliwi zapoznanie się  wytwórców zainteresowanych uczestnictwem w tzw. systemie aukcyjnym z zasadami działania oraz poszczególnymi funkcjonalnościami i modułami aplikacji.  W trakcie testowania IPA potencjalni użytkownicy będą mogli:  zarejestrować konto użytkownika czyli utworzyć swój profil użytkownika,  wysłać wniosek o dopuszczenie instalacji do udziału w aukcji poprzez platformę internetową do URE, wysłać deklarację o przystąpieniu danej instalacji do aukcji poprzez platformę internetową do URE.

Jak zapewnia URE prawidłowe wykonanie wyżej wymienionych czynności umożliwi udział użytkowników w kolejnym etapie testów aplikacji. Warunkiem aktywacji konta użytkownika jest poprawne wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz wysłanie co najmniej jednego wniosku o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji lub co najmniej jednej deklaracji o przystąpieniu do aukcji.

Kolejny etap testów planowany jest w drugiej połowie czerwca br.  Końcowy etap testowania IPA będzie polegał na zorganizowaniu symulacyjnej aukcji, w której będą mogli wziąć udział wyłącznie użytkownicy poprawnie zarejestrowani podczas pierwszego etapu testów.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Zdjęcie: 123rf

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE