Spadła wartość inwestycji w OZE – podaje Bloomberg New Energy Finance – na szczęście dane te dotyczą całego świata, a nie Polski. Według Bloomberg New Energy Finance w ubiegłym roku wartość inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii wyniosła 287,5 mld dolarów i była niższa niż w latach poprzednich – informuje portal gramwzielone.pl.

Reklama

Bloomberg podaje, że w roku 2015 r. na całym świecie zainwestowano w sektorze OZE 348,5 mld dolarów, a rok wcześniej 315 mld euro.

Spadek globalnych inwestycji w OZE w 2016 r. o 18 proc. względem roku 2015 spowodowany jest m.in. spadkiem kosztów instalacji zwłaszcza w fotowoltaice i energetyce wiatrowej. Drugą jego przyczyną jest  spadek wartości inwestycji na kluczowych rynkach azjatyckich – chińskim i japońskim.

W Chinach rekordowe inwestycje na poziomie przekraczającym 30 mld dolarów na kwartał odnotowano w trzech ostatnich kwartałach 2015 r. W ubiegłym roku w poszczególnych kwartałach odnotowano natomiast inwestycje na poziomie odpowiednio 19,3 mld dol., 27,6 mld dol., 17,6 mld dol. oraz 16,8 mld dol.

W Europie w ubiegłym roku wartość inwestycji w OZE w poszczególnych kwartałach wynosiła odpowiednio 20,2 mld dol., 17 mld dol., 8 mld dol., a także 13,3 mld dol. – podaje gramwzielone.pl

Wśród technologii OZE największy wzrost odnotowano w przypadku morskiej energetyki wiatrowej.

źródło: gramwzielone.pl

zdjęcie:123RF

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE