Ruszyła największa biogazownia we Francji

największa biogazownia we francji

TotalEnergies – światowy koncern energetyczny działający także w obszarze zielonej energii – uruchomił we francuskim w Mourenx instalację do produkcji biogazu. To największa biogazownia we Francji, której maksymalna ilość wyprodukowanej energii to 160 gigawatogodzin (GWh).

TotalEnergies i biogaz

TotalEnergies jest liderem we Francji, dysponując obecnie blisko 700 GWh zdolności produkcyjnej biogazu. Celem spółki jest produkcja co najmniej 20 TWh rocznie do 2030 r., co odpowiada rocznemu zużyciu czterech milionów francuskich konsumentów i redukcji emisji CO 2 o cztery miliony ton. TotalEnergies angażuje się w rozwój i eksploatację jednostek produkcji biometanu z organicznych odpadów rolniczych i rolno-spożywczych oraz w komercjalizację biometanu.

Największa biogazownia we Francji

Nowy zakład produkcyjny o nazwie BioBéarn, zlokalizowany w Mourenx w południowo-zachodniej Francji rozpoczął wprowadzanie pierwszych metrów sześciennych biometanu do sieci przesyłowej gazu ziemnego obsługiwanej przez Téréga w styczniu 2023 r.

Biogazownia wyprodukuje 69 GWh w 2023 r., a następnie będzie stopniowo zwiększać produkcję, aby sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na biogaz.

Projekt, który według firmy ilustruje jej dążenie do promowania gospodarki o obiegu zamkniętym, umożliwia odzyskanie 200 000 ton rocznie pofermentu oraz 160 GWh biometanu z 220 000 ton odpadów organicznych, co odpowiada średniemu rocznemu zużyciu 32 000 mieszkańców.

Biogazownia BioBéarn umożliwia jednocześnie francuskiemu regionowi historycznie skupionemu na działalności związanej z gazem, realizację strategii zrównoważonego rozwoju, pozwalając uniknąć emisji 32 000 ton CO2 rocznie.


Czytaj też: Francuski koncern przejmie Polską Grupę Biogazową?


Uruchomienie biogazowni BioBéarn

Prace nad uruchomieniem biogazowni BioBéarn rozpoczęte w 2016 r., jest wynikiem wspólnych wysiłków miejscowych interesariuszy – ponad 200 rolników i producentów rolno-spożywczych i przedstawicieli lokalnej społeczności. Współpraca umożliwiła dostosowanie projektu do potrzeb i potencjału lokalizacji.

TotalEnergies z dumą oddaje do użytku największą biogazownię we Francji i dziękuje wszystkim interesariuszom projektu za wsparcie. Ta nowa elektrownia jest częścią dążenia TotalEnergies do promowania biogazu, czystego gazu, który wzmacnia suwerenność energetyczną kraju i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt ten pozwala TotalEnergies zwiększyć moce produkcyjne biogazu do 700 GWh i jest nowym krokiem w dążeniu do osiągnięcia 20 TWh do 2030 r.” – czytamy w komunikacie spółki.

źródło, zdjęcie: totalenergies.com

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski

ael