W ubiegłym roku Urząd Premiera Finlandii opublikował kompleksowy raport dotyczący wykorzystania i usuwania dwutlenku węgla – zaprezentowano w nim projekty CCUS i CDR realizowane w Finlandii, gdzie rośnie zainteresowanie wykorzystaniem wychwytywanego dwutlenku węgla. Temat przybliżył Piotr Hajdecki, Senior Advisor w Business Finland.

Reklama

Największe projekty CCUS w Finlandii

Obecnie największym znanym indywidualnym projektem dotyczącym CCUS w Finlandii jest SHARC rozwijany przez koncern NESTE. Jego celem jest rozwój rafinerii Porvoo poprzez wdrożenie produkcji wodoru i CCS.

Inne projekty dotyczące składowania CO2 –  w fazie badań lub studium wykonalności –  to wspólne wysiłki firmy energetycznej Helen i norweskiej firmy Horisont Energi oraz firmy energetycznej Tampereen Sähkölaitos razem z Q-Power.


Zarejestruj się na Kongres Carbon Capture


Pod koniec grudnia 2023 przedsiębiorstwo Westenergy Oy, zajmujące się produkcją energii z odpadów, na swoich stronach poinformowało o podpisaniu umowy z CPC Finland Oy i Prime Capital AG na opracowanie, budowę i obsługę pełnowymiarowej jednostki wychwytywania dwutlenku węgla. Po wybudowaniu zakład będzie jednym z pierwszych na taką skalę. Jednostka wychwytywania dwutlenku węgla znacząco zmniejszy ślad węglowy istniejącej instalacji przetwarzania odpadów w energię, zapewniając jednocześnie niezawodne dostawy CO2 dla wielkoskalowego projektu Power-to-X zakładu Koppö Energia w Kristiinankaupunki. Uruchomienie instalacji planowane jest na 2026 rok.

Więcej na temat technologii Carbon Capture przeczytasz w nowym dodatku:

Carbon Capture w Polsce

Pobierz za darmo i zapisz sie do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE