Program „Piecyk”wystartował dzisiaj w Wielkopolsce. Ogłoszony został przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Umożliwi on uzyskanie pożyczki na zakup niskoemisyjnych kotłów. Program kierowany do mieszkańców Wielkopolski ogłoszono po raz pierwszy.

Reklama

Program „Piecyk” skierowany jest do osób fizycznych.  Nie wymagamy przedstawienia audytu energetycznego. Jednak warunkiem udzielenia pożyczki jest mierzalny efekt ekologiczny, czyli zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza. Nie określamy na jakie urządzenia należy wymienić stary kocioł. Jeśli ktoś pali węglem i jest do niego przewiązany, może stary piec wymienić nowym też węglowym, ale nowej generacji, czyli piątej – mówi Marek Baumgart, zastępca prezesa WFOŚ i GW w Poznaniu.

Program „Piecyk” czyli niskie oprocentowanie

Pożyczka oprocentowana jest na 2,8 procent w skali roku. Spłata musi nastąpić najwcześniej po dwóch latach, ale nie później niż po 15 latach od podpisania umowy. W trakcie negocjacji ustalony zostanie sposób i harmonogram wypłaty pieniędzy. Osoby regularnie spłacające pożyczkę mogą liczyć na 40 procentowe umorzenie.

– Program „Piecyk” kierujemy do mieszkańców Wielkopolski po raz pierwszy. Jesienią przyszłego roku spodziewamy się pierwszych efektów programu „Piecyk” – mówi Marek Baumgart.

Według przedstawicieli WFOŚ pożyczka jest lepszym rozwiązaniem od dotacji. Umożliwia sfinansowanie inwestycji w stu procentach. Dzięki temu zarówno spodziewany efekt ekologiczny osiągany jest stosunkowo szybko.

W tym roku z programów, jakie ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu skorzystało już około tysiąca wnioskodawców. Około 600 osób zainteresowanych było zainstalowaniem fotowoltaiki, a 400 otrzymało pieniądze na termomodernizację.

Doradcy podpowiedzą mieszkańcom

By w kolejnych latach jeszcze skuteczniej docierać do mieszkańców Wielkopolski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza poszerzyć grono doradców energetycznych. Obecnie są to wyłącznie pracownicy Funduszu. Udzielają oni bezpłatnej informacji na temat sposobów zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, zmniejszenia kosztów ogrzewania, wyboru najodpowiedniejszej instalacji grzewczej.

Gdy tylko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże fundusze, przeprowadzone zostanie szkolenie.  Wezmą w nich udział wytypowani pracownicy urzędów gmin. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości położonych na południowych czy północnych krańcach województwa po poradę nie będą musieli jeździć do Poznania. W Wielkopolsce jest 226 gmin.

– Firmy oraz samorządy lokalne mogą tego rodzaju wnioski składać na bieżąco. Przykładem dobrze wykorzystanych środków jest Zakład Komunalny w Lesznie. Od kilku już lat wymienia on ogrzewanie w lokalach, którymi administruje – mówi Marek Baumgart.

Rozpoczęcie naboru wniosków w ramach Programu Priorytetowego „Piecyk 2017” zostało przesunięte na dzień 16 sierpnia 2017 roku.

Więcej informacji: http://www.poznan.pl/mim/wos/news/program-priorytetowy-piecyk-2017-zmiana-terminu,102516.html

Na Warmii i Mazurach też wymieniają

W lipcu po raz pierwszy ruszył nabór wniosków dotacji celowej na wymianę kotłów i zamianę ich na nowoczesny system ogrzewania w niektórych miastach Warmii i Mazur. O wsparcie mogą się starać m.in. mieszkańcy Olsztyna, Elbląga, Ełku czy Iławy. Urzędy miast do wymiany dopłacą im po kilka tysięcy złotych. Początkowo termin zgłoszeń upływał 7 sierpnia, ale wydłużono go do 16 sierpnia, to jest do dzisiaj.

Fot. Archiwum M. Baumgart

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE