Produkcja pelletu wzrosła o 27% w 2022 roku

produkcja pelletu drax

Drax Group S.A. upubliczniło swój raport finansowy za 2022 rok. Okazuje się, że dzięki przemyślanym inwestycjom przedsiębiorstwo produkuje 27% więcej pelletu względem poprzedniego roku.

Rozwój firmy i wyższa produkcja pelletu

W 2021 roku wielkość produkcji w firmie Drax wynosiła 3,1 mln ton, a w 2022 było to już 3,9 mln ton.

Tak duża poprawa wyników jest skutkiem zakupu kilku zakładów produkcyjnych. W kwietniu 2021 roku firma przejęła Pinnacle, a we wrześniu 2022 roku powiększyła się o usytuowane w Kolumbii Brytyjskiej zakłady wykupione od Princeton Standard Pellet Corp. Ponadto w ramach grupy rozwijane są poszczególne fabryki, co zaowocowało wyższą ilością wytworzonego granulatu w Morehouse i LaSalle w Luizjanie.

Do bilansu można włączyć nowopowstałe zakłady – Demopolis w Luizjanie oraz Leola i Russellville zlokalizowane w Arkansas. Te, w połączeniu z obiektami usytuowanymi w Kolumbii Brytyjskiej, zwiększają o ponad 500 000 ton zdolności produkcyjne Drax.


„Jak zarobić na produkcji pelletu?” Kolejna edycja Warsztatów pelletowych już w marcu!


Są plany dalszej rozbudowy

Drax nie spoczywa na laurach i planuje kolejne inwestycje. Produkcja pelletu ma zostać zwiększona o 130 000 ton dzięki rozwinięciu fabryki w Aliceville w Alabamie. W Longview w stanie Waszyngton zaplanowano budowę nowego zakładu o wydajności 450 000 ton oraz poszerzenie infrastruktury portowej znajdującej się w jego pobliżu, co ma doprowadzić do pozyskania nowych źródeł odpadów drzewnych.

Wszystkie te inwestycje zdywersyfikują produkcję pelletu na 18 fabryk, a także poszerzą obszar transportowy do 5 portów głębokowodnych. Projekt ma przyczynić się do rozszerzenia zasięgu handlu na rynkach azjatyckich oraz europejskich.

Produkcja pelletu i nie tylko

Znaczną część zwiększonej produkcji pelletu firma poświęci na rzecz elektrowni spalającej biomasę, a to nie jedyny obiekt OZE zarządzany przez grupę. Drax odpowiada za 11% rocznej produkcji energii z odnawialnych źródeł dla UK, ale dąży do obniżenia emisji także na terenie Ameryki Północnej.

Dobra passa firmy przejawia się także we wzroście finansowym, bo EBITDA w 2022 roku wyniosła 731 mln GBP, w porównaniu z 398 mln GBP w 2021 roku. Zysk operacyjny osiągnął 146 mln USD w ubiegłym roku w porównaniu do 197 mln USD dwa lata wcześniej.

 

Magazyn Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: drax

Źródło: Biomass Magazine

This post is also available in: polski