Ukraina właśnie stała się pełnoprawnym członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), co umożliwia jej wejście na globalny rynek energii odnawialnej. Niedawna decyzja o powstaniu Centrum Technologii Energetycznych i Biomasowych na Uniwersytecie Agrotechnicznym w Kamieńcu Podolskim wpisuje się w rządowe cele zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w tamtejszym miksie energetycznym.

Reklama
Tekst: Redakcja
Zdjęcie: pixabay.com

 

Ukraina w IRENIE

Decyzję o członkostwie w IRENIE skomentował Sergiusz Savchuk, szef Państwowej Agencji ds. Efektywności  Energetycznej Ukrainy.

– Niewątpliwie oznacza to poprawę inwestycyjnego wizerunku państwa, szerokie możliwości przyciągania najlepszych światowych praktyk i technologii, a co najważniejsze – zielonych inwestycji – przyznał Sergiusz Savchuk.

Ukraina postawiła sobie za cel zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 25 proc.  do 2035 r. z obecnych 4 proc.

Jednym z kroków, które mają na celu osiągnięcie tego rezultatu, będzie bez wątpienia powstanie Centrum Technologii Energetycznych i Biomasowych Ideą Centrum ma być utworzenie możliwości  demonstracji nowoczesnych rozwiązań z zakresu przetwarzania, w tym produkcja toryfikatu i biowęgla, a także  granulacji biomasy.

 

Udostępniać know how

Centrum miałoby także prezentować i udostępniać know how dotyczące nowoczesnych i  ekologicznych technologii spalania biomasy oraz promować nowoczesne, ekologiczne technologie spalania i  zagospodarowania biomasy.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w e-wydaniu. Sprawdź poniżej!

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE