Polska wraz z 22 europejskimi państwami podpisała porozumienie w sprawie IPCEI. W obszarze niskoemisyjnego i produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej wodoru. Celem wspólnej inicjatywy ma być budowa łańcucha wartości wodoru w UE, który umożliwi wykorzystanie go w transporcie, energetyce i przemyśle. W imieniu Polski porozumienie podpisał Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.


REKLAMA

Reklama

Polska stawia na wodór

Mechanizm IPCEI (Important Projects of Common European Interest) to jeden z kluczowych mechanizmów nowej polityki gospodarczej UE. Ma na celu wspierać europejski przemysłu w strategicznie ważnych dla UE sektorach gospodarki. Polska jest aktywnym propagatorem inicjatyw IPCEI jako sposobu na podnoszenie konkurencyjności europejskiego przemysłu względem państw trzecich. Inicjatywa w obszarze niskoemisyjnego wodoru jest drugim po IPCEI dotyczącym przemysłu bateryjnego przedsięwzięciem, w które zaangażowana jest Polska.

Projekty realizowane w wodorowym IPCEI będą dotyczyć fazy wytwarzania, dystrybucji i magazynowania wodoru. Ale także opracowania technologii i systemów wykorzystania wodoru w trzech ww. obszarach. Wodorowe IPCEI będzie obejmować zarówno projekty w fazie badań i rozwoju, pierwszego zastosowania przemysłowego, jak i rozwoju transgranicznej infrastruktury na masową skalę.

– Europejski przemysł musi stawać się coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego mechanizm IPCEI jest tak istotny dla prowadzenia transgranicznej, europejskiej i ambitnej polityki przemysłowej. To także sposób na wzmacnianie naszej suwerenności technologicznej. Co istotne, bez wykorzystania wodoru na szeroką skalę nie osiągniemy neutralności klimatycznej w sprawiedliwy sposób. Jego zastosowanie jest bardzo istotne w sektorze energii, transportu i przemysłu. Z tego powodu nasze podejście powinno skupiać się na całym łańcuchu wartości. Popieramy rozwój tego obszaru i opracowywania technologii, dzięki którym sukcesywnie zwiększać się będzie nasza niezależność energetyczna  i  konkurencyjność gospodarki – zaznacza Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i  technologii.

Uzgodnione dziś IPCEI wpisuje się w realizację działań przewidzianych w strategii wodorowej KE, zadania Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru, a także w krajowe cele zawarte m.in. w przygotowywanych Planach Odbudowy. Wśród państw, które podpisały porozumienie IPCEI dot. wodoru znalazły się Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Włochy, Francja, Chorwacja,  Luxemburg, Węgry, Holandia, Norwegia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia,  Szwecja.

O IPCEI

Mechanizm IPCEI daje przedsiębiorstwom unikalną szansę na dofinansowanie ich projektu nawet do 100 proc. jego luki finansowej w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych. Jest to jednak mechanizm wymagający, dla firm planujących strategicznie i długodystanowo, dedykowany dla projektów strategicznych z perspektywy KE oraz z perspektywy rekomendujących je krajów członkowskich, projektów o wysokim poziomie innowacyjności, dużym znaczeniu dla gospodarki, angażujących w ich realizację inne kraje UE.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii 
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE