Pellet z certyfikatem ENplus® z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W 2023 r. produkcja certyfikowanego pelletu osiągnęła 13,6 mln ton, a według szacunków w 2024 r. wzrośnie do 14,5 mln ton. W Polsce mamy największą ilość producentów pelletu z ENplus®.

Reklama

Wśród krajów, gdzie wytwarza się najwięcej peletu z certyfikatem ENplus® niezaprzeczalnym liderem od wielu lat są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi także w zeszłym roku nie oddali palmy pierwszeństwa i osiągnęli imponujący wynik 3,7 mln ton. Drugie miejsce w rankingu należy do Austrii, która zwiększyła roczną do ponad 1,6 mln ton certyfikowanego pelletu. Francja zajmuje trzecią pozycję, tuż za nią plasuje się Hiszpania, a pierwszą piątkę w 2023 r. zamyka Belgia. Tuż za nią znalazła się Polska, która w maju okazała się liderem innego rankingu.

10 najlepszych krajów produkujących pellet z certyfikatem ENplus®w 2023r., źródło: ENplus

Zarejestruj się na Forum Pelletu


Pellet z certyfikatem ENplus® w 2024 r.

Według szacunków ilość pelletu sygnowanego znakiem ENplus® wytwarzanego na świecie wzrośnie w 2024 r. do 14,5 mln ton, a układ krajów w rankingu nieco się zmieni. Analitycy przewidują, że liderami poznaną Niemcy i Austria, z kolei Polska w tym roku wyprodukuje łącznie 563,876 ton certyfikowanego pelletu, przesuwając się o oczko wyżej w rankingu TOP 6.

6 najlepszych krajów produkujących pellet z certyfikatem ENplus®, prognoza na 2024 r., źródło: ENplus

System certyfikacji ENplus® zyskuje popularność także poza Europą. Szczególnie aktywni w produkcji certyfikowanego pelletu są ostatnio Brazylijczycy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy liczba producentów pelletu ze znakiem ENplus® w tym kraju wzrosła do ponad trzydziestu. Niecały rok po dołączeniu do listy krajów, w których obecny jest system certyfikacji, Chiny mają już ośmiu certyfikowanych producentów pelletu, a Japonia ma już pierwszych dwóch certyfikowanych dystrybutorów pelletu.

Polska na czele rankingu

Nie mniej spektakularnym sukcesem może pochwalić się Polska, która od maja 2024 r. jest krajem z największą liczbą producentów pelletu z certyfikatem ENplus®. Analitycy są zdania, że polski rynek wydaje się być otwartym na certyfikat bardziej niż kiedykolwiek, a mimo trudnej sytuacji za wschodnią granicą, Polska jest kolejnym przykładem dynamicznie rosnącej liczby nowo wydanych certyfikatów.

Kraje z największą liczbą producentów pelletu posiadających certyfikat ENplus®, źródło: ENplus

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE