Panele anty-słoneczne. Tworzą energię… nocą! Jak to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Davis stworzyli projekt paneli anty-solarnych.

Reklama

Będą one pobierać energię nocą – w przeciwieństwie do zwykłych paneli fotowoltaicznych – kiedy Ziemia emituje w kosmos promieniowanie termiczne.

Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii nocą, a więc przez co najmniej kilka godzin ich działanie jest bezzasadne. Po zachodzie Słońca zmienia się kierunek promieniowania – to nie Słońce emituje energię cieplną, ale Ziemia przekazuje promieniowanie podczerwone.

Panele anty-słoneczne

Skierowanie paneli w stronę Ziemi spowoduje przechwytywanie tego promieniowania i zamienianie jej w energię. Panele anty-słoneczne nie posiadałyby ogniw krzemowych, ale stopy rtęci o cechach termoradiacyjnych, prawdopodobnie amalgamatowych.

Naukowcy jednak wyraźnie zaznaczają, że wydajność tego modułu jest w stanie osiągnąć efektywność na poziomie ¼ osiągów paneli fotowoltaicznych. Aktualnie projekt jest tylko koncepcją, wykonanie działającego urządzenia nadal jest w fazie planowania.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: swiatoze.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE