Komisja Europejska wprowadzi nowe etykiety energetyczne. Od marca 2021 r. na nowych produktach AGD i RTV pojawią się zmienione etykiety energetyczne.


REKLAMA

Reklama

To ważna informacja dla konsumentów, bo blisko 8 na 10 (79 proc.) kieruje się informacjami zawartymi na etykiecie przy podejmowaniu decyzji o zakupie  urządzeń elektrycznych. Sukces systemu etykietowania polega w dużej mierze na prostym i czytelnym przekazie dla konsumentów. Dla przedsiębiorców może być jednym z czynników stanowiących o przewadze konkurencyjnej, a w ofercie producentów pojawiają się coraz bardziej energooszczędne produkty.

Nowe etykiety energetyczne – czytelna skala, znikną „plusy”

Nowe etykiety informujące o klasie energooszczędności urządzeń nie będą mieć już oznaczeń w formie plusów. Wraca zasada siedmiopunktowej skali od A do G (zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369). Produkty, które mają obecnie najwyższą klasą energetyczną, czyli oznaczone jako A+++, w nowym oznaczeniu będą miały literę „C”. Dla tych z A z jednym plusem, czyli obecnie najbardziej energochłonnych, zarezerwowano litery „F” i „G”.

Litery A i B na razie nie będą przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się jeszcze bardziej wydajne energetycznie produkty AGD i RTV.

Na etykietach nie tylko o zużyciu energii

Na nowych etykietach znajdziemy też nowe, ważne dla konsumentów informacje: np. o skali emitowanego przez urządzenie hałasu (tu klasa A będzie oznaczała bardzo ciche urządzenia), czy ilości wody potrzebnej np. danej pralce na jeden cykl prania.

EPREL – obowiązkowy rejestr produktów z etykietą energetyczną

Producenci będą zobowiązani rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi, tzw. EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Tam ma się znaleźć szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu.

Kod QR do wykorzystania w aplikacjach mobilnych

Na etykiecie pojawi się ponadto kod QR do wykorzystania w aplikacjach mobilnych. Jego zeskanowanie pozwoli klientowi wejść do bazy EPREL i sprawdzić specyfikację techniczną wybranego sprzętu.

Harmonogram wprowadzenia nowych etykiet

Przepisy Rozporządzenia określają harmonogram wprowadzenia nowych etykiet w danej grupie produktowej. Od 1 marca 2021 r. pojawią się one na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach (wyświetlaczach elektronicznych o powierzchni powyżej 100 cm2). Dla źródeł światła, czyli oświetlenia, będzie to 1 września 2021 r. Lista produktów z nowymi etykietami energetycznymi ma być sukcesywnie powiększana.

Więcej o etykiecie efektywności energetycznej

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: URE, https://ec.europa.eu/info/news/focus-new-generation-eu-energy-labels-2020-aug-13_en
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE