Do tej pory mieszkańcy bloków zarządzanych przez wspólnotę mieszkaniową przy ul. Kętrzyńskiego w Szczytnie podgrzewali ciepłą wodę za pomocą indywidualnych piecyków gazowych. Z powodu licznych awarii i epizodów z ulatnianiem się czadu dotychczasowy system zastąpiono nowoczesnym rozwiązaniem wykorzystującym źródła OZE.

Reklama

Ciepła woda dzięki OZE

Veolia Szczytno, spółka z Grupy Veolia term, podpisała z jedną z miejskich wspólnot mieszkaniowych umowę na wykonanie instalacji podgrzewającej ciepłą wodę użytkową przy użyciu pomp ciepła. Prąd do urządzeń będzie wytwarzany przez fotowoltaikę. Inwestycja zostanie w 50 proc. sfinansowana z programu Grant OZE. Veolia opracowała koncepcję wraz z wyliczeniem kosztów inwestycji oraz eksploatacji, jest także wykonawcą przedsięwzięcia. To jedna z wielu realizacji Veolii term z wykorzystaniem źródeł OZE zrealizowanych w ostatnim czasie. 

– Po latach korzystania z indywidualnych piecyków gazowych mieszkańcy zyskują nową i bezpieczną instalację OZE do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Veolia będzie odpowiadać za projekt kompleksowo: od koncepcji i pozyskania dofinansowania, aż po wykonanie instalacji i dbałość o niezawodność pracy przez następne lata – mówi Daniel Domeracki, dyrektor ds. technicznych Veolii Północ. 


Czytaj też: Prototypowa mobilna instalacja PV pozwala na uprawę roślin pod panelamiDodatkowe przychody dla wspólnoty


Dzięki decyzji dotyczącej wykorzystania OZE, wspólnota zyskała też możliwość generowania dodatkowych przychodów ze sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej, produkowanej przez panele zamontowane w budynku.

Rozwój przedsięwzięć opartych o OZE jest szczególnie ważny dla władz samorządowych.  

Projekt wspólnoty mieszkaniowej w Szczytnie jest dowodem, że we współpracy z zaufanym partnerem możliwe jest pozyskanie zewnętrznych środków oraz szybkie i kompleksowe zrealizowanie inwestycji. Jej efektem jest bezpieczne rozwiązanie, które na długie lata zapewnia dostawy ciepłej wody – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński.

Kalkulator

Z myślą o potrzebach wspólnot mieszkaniowych Veolia stworzyła specjalny kalkulator, ułatwiający jej przygotowanie ofert dla podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania. Kalkulator pozwala wyliczyć – na podstawie informacji o wielkości zużycia wody przez mieszkańców – jaka moc pomp ciepła będzie potrzebna, by nowy system pracował efektywnie. 

– Stworzyliśmy intuicyjne narzędzie, które może wydatnie pomóc wspólnotom mieszkaniowym zainteresowanym przejściem na zieloną energię i ciepło z wykorzystaniem możliwości dofinansowania m.in. z Grantu OZE. To w skali kraju obszar o dużym potencjale rozwoju. Nie tylko indywidualni mieszkańcy, lecz również wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe wykazują duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami – informuje Patrycja Adamczak, dyrektor ds. rozwoju w Veolii Północ i jednocześnie członek zarządu w Veolii Szczytno.

Oferta dla wspólnot mieszkaniowych jest kolejnym produktem oferowanym przez Grupę Veolia term oprócz standardowych dostaw ciepła i ciepłej wody.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: Veolia

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE