W dniach 15–16 kwietnia 2026 roku w przestrzeniach Sheraton Sopot Hotel odbędzie się VI edycja Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego, który od lat przyciąga liderów samorządowych, ekspertów, przedstawicieli biznesu oraz środowisk akademickich. Kongres ponownie stanie się centralnym forum rozmów o przyszłości polskich finansów lokalnych, wyzwaniach i kierunkach rozwoju wspólnot lokalnych.
SKF tworzy przestrzeń dla prezentowania analiz ekonomicznych, wymiany doświadczeń na temat polityki finansowej gmin, polityk europejskich, mechanizmów finansowania inwestycji i rozwoju, a obszarowe debaty dotyczące aktualnych trendów, legislacji, zmian prawno-podatkowych, szans i zagrożeń skupiają się na ich gospodarczo – finansowym wymiarze.
Tegoroczna edycja podkreśli kluczową rolę współpracy jako fundamentu długofalowego i zrównoważonego rozwoju lokalnego, w zgodzie ze Strategią Rozwoju Polski 2023 komplementarnymi programami krajowymi oraz europejskimi. W obliczu wyzwań demograficznych, finansowych oraz transformacji energetycznej i cyfrowej, samorządy potrzebują dziś partnerskiego modelu działania, opartego na współpracy między JST, regionami, biznesem, instytucjami finansowymi, środowiskiem naukowym i administracją centralną.
W opinii wielu ekspertów to właśnie zdolność do budowania trwałych partnerstw i łączenia kompetencji różnych sektorów przesądzi o konkurencyjności i odporności polskich miast oraz regionów w najbliższych latach. Wątek partnerstw i współpracy pojawia się w programie tegorocznej, ponieważ z wyjątkową siłą wybrzmiał on już w refleksjach ekspertów, którzy współtworzyli ubiegłoroczną publikację książkową Local Trends pt. O trendach, wizjach i strategiach rozwoju, która jako publiczna publikacja dostępna jest na stronie internetowej www.localtrends.pl.
Tegoroczny Kongres przechodzi od diagnoz do praktyki, skupiając się na tym, jak realnie projektować i wdrażać współpracę w polskich wspólnotach lokalnych. W centrum debat znajdą się konkretne modele współdziałania międzygminnego, międzyregionalnego, publiczno-prywatnego oraz na styku samorządu, nauki i instytucji rozwojowych. Celem jest wskazanie narzędzi, które zwiększą efektywność inwestycji, obniżą koszty usług publicznych i umożliwią lepsze wykorzystanie dostępnych źródeł finansowania, zwłaszcza w polityce społecznej, oświacie i transformacji energetycznej.
Wiodącymi wątkami tematycznymi tegorocznego Kongresu wypracowanymi przez Radę Programową są: partnerstwa, współpraca i efektywność inwestycji.
Jak nie pogłębiać różnic rozwojowych między metropoliami a Polską lokalną oraz jak projektować publiczne instrumenty wsparcia, by realnie wzmacniały potencjał mniejszych ośrodków oraz kreowały dobrobyt?
Punktem wyjścia sopockiego spotkania będzie wystąpienie inauguracyjne Paul Collier z University of Oxford, jednego z najbardziej cenionych ekonomistów rozwoju, autora książki wyróżnionej tytułem Financial Times Book of the Year. Profesor Collier wygłosi prelekcję „Pominięci. Jak budować bardziej sprawiedliwe i oparte na współpracy modele rozwoju uboższych regionów?”, wprowadzając uczestników w kluczowy temat wyrównywania szans.
W Sopocie zaplanowano również premierę polskiego wydania jego książki Pominięci. Nowa ekonomia dla zaniedbanych obszarów. Sesje plenarne poświęcone będą wyzwaniom regionów i miast średniej wielkości oraz temu, jak kształtować ich odporność społeczno-ekonomiczną. Druga debata skupi się na projektowaniu interwencji publicznych, które – w świetle Strategii Rozwoju Polski 2035, równomiernie wspierają metropolie i mniejsze ośrodki, nie pogłębiając różnic rozwojowych.
Po południu ruszy cykl debat równoległych przygotowanych we współpracy z Radą Programową i Partnerami Local Trends. Pod auspicjami Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego odbędzie się dyskusja o chronicznym niedofinansowaniu zadań zleconych JST. W panelu sektorowym eksperci zajmą się z kolei finansowaniem transformacji w ciepłownictwie, omawiając potrzebę modernizacji systemów grzewczych i dostępne źródła wsparcia dla samorządów.
Pierwszy dzień wydarzenia zakończymy rozmową o systemie samorządowym w obliczu nowych wyzwań zadań publicznych. Następnie podczas Uroczystej Gali wręczymy nagrody w ramach Rankingu Zielonych Finansów Samorządowych.
Nowy format debat okrągłego stołu
Pierwszego dnia zainaugurowana zostanie nowa formuła debat okrągłego stołu, przestrzeń realnego dialogu między samorządami, administracją, instytucjami finansowymi, spółkami komunalnymi i ekspertami, z większym naciskiem na pracę na danych i wypracowanie rekomendacji. Spotkania otworzą krótkie wystąpienia instytucji eksperckich, a zakończy je syntetyczne podsumowanie do dalszych działań. Okrągłe stoły obejmą m.in. tematy finansowania oświaty, mieszkalnictwa, depopulacji oraz reformy dochodów JST.
Dwa dni dyskusji
Drugi dzień otworzy debata „Ewaluacja reformy dochodów JST”, poświęcona pierwszym efektom zmian i możliwym korektom. Następnie uczestnicy podejmą temat relacji między efektywnością a formalizmem w zamówieniach publicznych, analizując, jak tworzyć system wspierający rozwój zamiast go spowalniać.
W Sopocie przedstawione zostaną najlepsze pomorskie praktyki w realizacji i finansowaniu projektów energetycznych, pokazujące sprawdzone modele współpracy i inwestowania w energetykę lokalną. Kongres podejmie też temat dywersyfikacji źródeł finansowania strategii rozwoju oraz roli Planu Ogólnego w budowaniu atrakcyjności inwestycyjnej.
W dalszej części dnia uczestnicy omówią nową architekturę funduszy europejskich i przygotowania do wykorzystania środków na lata 2027–2034, a także mechanizmy wspierania inwestycji prywatnych i PPP w procesie transformacji klimatycznej.
Na zakończenie Kongresu zaplanowano również inspirujące rozmowy publicystyczne o dwukadencyjności i jej wpływie na wymianę pokoleniową w polityce lokalnej oraz o potencjale inwestycyjnym Polski w kontekście dyskusji o organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich.
Local Trends ponownie stanie się miejscem dialogu środowisk zaangażowanych w budowanie nowoczesnych i odpornych samorządów. Dzięki współpracy z partnerami i ich doświadczeniu wspólnie tworzymy program kongresu. Zapraszamy do udziału i współkształtowania przyszłości polskich samorządów.
Organizatorami wydarzenia są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP. Gospodarze to Miasto Sopot, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Pomorskiego i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami samorządowymi są: Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Gmin Wiejskich RP.
https://localtrends.pl/
https://www.facebook.com/LocalTrendsKongres
https://www.linkedin.com/showcase/localtrendskongres/
























![Bolesta: „W 2026 r. chcemy sfinalizować strategię CCUS” [WIDEO] Kongres carbon capture, Krzysztof Bolesta, MKiŚ](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2025/04/Kongres-carbon-capture-Krzysztof-Bolesta-MKiS-324x160.jpeg)
















