Koronawirus zniweczy program „Mój Prąd”? Takie przypuszczenia już kilka tygodni temu pojawiły się na rynku fotowoltaiki. Widmo światowego kryzysu gospodarczego, ale przede wszystkim przestój fabryk w Chinach oznaczają wzrost cen choćby podzespołów modułów fotowoltaicznych.

Już na początku lutego eksperci branży alarmowali, że ceny modułów fotowoltaicznych produkowanych w chińskich fabrykach mogą znacznie wzrosnąć. Pierwszym sygnałem były ceny płytek krzemowych i szkła solarnego. Ale nie to okazuje się być najgorsze. Niektórzy odbiorcy w Polsce czekają na komponenty dłużej niż zazwyczaj. Niestety, i tak nie są pewni, kiedy zamówiony towar otrzymają.

Reklama

Przyczyna wzrostu cen podzespołów fotowoltaicznych i modułów jest prosta. Część pracowników chińskich fabryk po wybuchu epidemii koronawirusa otrzymała przymusowe urlopy. Zakłady pracują, ale ich produkcja jest bardzo mocno ograniczona.

Przypomnijmy, że w związku z epidemią Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (CPIA) wezwało rząd do przesunięcia terminów przyłączenia dużych projektów słonecznych.


Czytaj więcej o pożarach instalacji fotowoltaicznych


Brak pracowników to jeden powód do niepokoju. Drugim są problemy z transportem w samych Chinach, ale przede wszystkim międzynarodowym, a europejskie magazyny podobno już świecą pustkami.

W Polsce, dopiero przed kilkoma dniami zaatakowanej przez koronawirus, sytuacja rozwija się dynamicznie. Z jednej strony osoby nie poddające się panice zamawiają panele fotowoltaiczne płacąc za towar ze średniej półki nieco więcej, a z drugiej strony w branży pojawia się niepokój, czy przetrzyma ona ten trudny okres. Podpisane umowy na montaż paneli fotowoltaicznych i dużą popularność programu „Mój Prąd” trzeba będzie zrealizować w terminach. Czy jednak nie zabraknie nie tylko modułów, ale także pracowników, którzy będą woleli „dmuchać na zimne” zostając w domu, albo po prostu będą musieli poddać się przymusowej kwarantannie?

Oprac. Redakcja

Zdjęcie: Pixabay, Alex Csiki

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE