Kujawsko-pomorskie jako jedenaste województwo w Polsce ma już swoją uchwałę antysmogową. Zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi, ich pochodnymi oraz miałem węglowym i mokrą biomasą np. niesezonowanym drewnem wejdzie już  od 1 września 2019 r.

Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że w całym regionie odnotowuje się, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe.

Reklama

Najgorsze powietrze jest w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła.

Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

Przygotowana w Urzędzie Marszałkowskim uchwała antysmogowa dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie będzie zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym będą musiały podlegać piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Uchwała antysmogowa dla województwa kujawsko-pomorskiego zakłada:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019 r.
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024 r.
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2028 r.
  • zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń, np. kominków, niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024 r.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE