Prawie bezobsługowe, nowoczesne i ekologiczne – to największe zalety ogrzewania pelletowego. Aby skorzystać w pełni z tego potencjału, należy wybrać urządzenie jak najbardziej dopasowane do własnych potrzeb. Właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaki kocioł na pellet sprawdzi się w domu.

Reklama

Warto pamiętać, że liczy się nie tylko kocioł. Jakość paliwa w znaczącym stopniu wpływa na żywotność urządzenia i efektywność jego pracy.

– Użycie zanieczyszczonego, niezgodnego ze standardami pelletu powoduje także utratę gwarancji przez użytkownika, a co za tym idzie, poniesienie kosztów naprawy – mówi w wywiadzie dla ENplus Agnieszka Sadlos, kierowniczka działu marketingu w firmie Kostrzewa.

To warto wziąć pod uwagę

Zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku jest wypadkową kilku aspektów. Kluczowe znaczenie ma kubatura budynku, a także to czy jest on odpowiednio zaizolowany termicznie. Ponadto zapotrzebowanie różni się w zależności od położenia geograficznego, nawet w ramach terytorium tego samego kraju. Ważne jest też, aby wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, zwłaszcza gdy pellet ma być stosowany do ogrzewania wody użytkowej.

– Przy wyborze najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty z branży HVAC – wskazuje Agnieszka Sadlos w wywiadzie.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


Mając świadomość tych aspektów, można przystąpić do analizowania bardziej szczegółowych parametrów urządzenia.

– Warto porównywać marki i modele pod kątem funkcjonalności, która wpływa zarówno na komfort użytkowania i wydajność urządzenia, jak i na oszczędność energii oraz zużycie paliwa. Powinno się zwrócić uwagę na to, czy kocioł posiada funkcję automatycznego czyszczenia wymiennika, palnika, popielnika, czy palnik jest przystosowany do spalania różnych klas pelletu, czy kocioł jest wyposażony w system monitorowania i optymalizację ciągu kominowego oraz w pomiar poziomu paliwa z rezerwą, co zapewnia ciągłą pracę kotła bez konieczności częstych uzupełniań, niezależnie od tego, czy posiada on moduł internetowy umożliwiający zdalne sterowanie kotłem i całą instalacją grzewczą budynku – tłumaczy ekspertka.

Oczywiście kluczowym czynnikiem podczas dokonywania wyboru zawsze pozostaje kwestia finansowa.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: ENplus

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE