Jak obniżyć koszty produkcji pelletu? Compte.R ma rozwiązania

Compte.R proponuje rozwiązania umożliwiające obniżenie kosztów suszenia surowca do produkcji pelletu.

Firma Compte.R jest znanym francuskim producentem kotłów na szeroko rozumianą biomasę dla przemysłu, jak i ciepłowni miejskich o mocy do 10 MW. W swojej gamie produktów oferuje również generatory gorących gazów GAC wykorzystywanych jako źródło ciepła przy suszeniu biomasy do produkcji pelletu w suszarniach bębnowych. Wieloletnie doświadczenie oraz praca działu R&D zaowocowała udoskonaleniami, które służą poprawie jakości suszonego materiału oraz obniżeniu kosztów suszenia.

 

Kocioł Compte For-Tech
zdj. Compte For-Tech

 

W zakładzie SGA położonym tuż obok siedziby firmy Compte.R produkuje się 4 t pelletu na godzinę. Gorące spaliny do suszarni bębnowej wytwarza GAC produkcji Compte.R o mocy 4,5 MW. W celu obniżenia zużycia paliwa (kora i zrębki mokre) zainstalowano rekuperację spalin. Ciepło odpadowe, które normalnie jest tracone na kominie, zostaje zawracane do suszarni. Dzięki temu podajemy do suszarni podgrzane powietrze o temperaturze ok. 90 st. C. Realnie dało to obniżenie zużycia paliwa 10 proc.

W tym konkretnym przypadku daje to oszczędność 1800 ton surowca przy 8200 godzinach pracy z pełnym obciążeniem. Firma SGA zwraca również uwagę, że oprócz oszczędności w paliwie, zawracane wilgotne powietrze poprawia proces suszenia i poprawia jakość surowca, który trafia na granulator.

W celu obniżenia zawartości popiołu w surowcu do granulacji Compte.R opracował i wdrożył urządzenie o nazwie SAE. Separator ze stali żaroodpornej ma na celu wyłapanie lotnych pyłów i zapobieganie przedostaniu się iskier do bębna. Po zamontowaniu SAE zawartość popiołu spadła z ok. 1 proc. do 0,4 proc., dlatego aktualnie producent pelletu spokojnie mieści się w normie DINplus, która dopuszcza 0,7 proc., paląc paliwem słabej jakości, czyli możliwie najtańszym. Paliwo wilgotne spalane jest na ruszcie schodkowym w palenisku AVF450.

ul. Liściasta 13, 89-600 Chojnice, tel. +48 662 211 532

This post is also available in: polski