Dwadzieścia milionów złotych ma kosztować budowa nowego zakładu produkcji pelletu, jaki powstanie w okolicach Grudziądza. Inwestorem jest Grupa Stelmet – jeden z największych producentów pelletu w Polsce.

Reklama

Wartość projektu inwestycyjnego szacowana jest na około 20 mln zł. Budowa zakładu, według harmonogramu,  potrwa do końca 2017 r. Rozruch nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku 2018 r. Roczne moce produkcyjne nowego zakładu sięgną ponad 40 tys. ton pelletu. Oznacza to, że łączne zdolności Grupy Stelmet wzrosną do około 150 tys. ton pelletu rocznie. Obecnie Grupa Stelmet dysponuje zakładem produkcji pelletu  w Zielonej Górze i jest wiceliderem w produkcji tego ekologicznego paliwa w Polsce.

Więcej pelletu więcej zysku

Nowa fabryka pelletu w Grudziądzu stanowić będzie doskonałe uzupełnienie fabryki drewnianej architektury ogrodowej. Produkty uboczne powstające przy jej produkcji , takie jak wióry, zrębki, trociny czy kora, tak jak dotychczas będziemy w części sprzedawać, a także przerabiać na pellet. W ten sposób zagospodarowujemy 100% cennego surowca, jakim jest drewno. Wierzymy, że nowa inwestycja pozwoli zwiększyć przychody Grupy i utrzymać pozycję jednego z wiodących producentów pelletu w Polsce – przekazał Zarząd Stelmetu.

Grupa Stelmet sprzedająca pellet pod markami Lava, Olimp, Firemaxx oraz Ecospecial, jest drugim największym  producentem tego opału w Polsce oraz istotnym dystrybutorem na rynki europejskie. Pellet uzupełnia ofertę produktów Grupy Stelmet, co pozwala jej dywersyfikować przychody i maksymalizować marże. W roku obrotowym 2015/16 przychody Grupy Stelmet ze sprzedaży pelletu wyniosły 56,5 mln zł i stanowiły około 10% łącznych przychodów.

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj ekologicznego paliwa powstającego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Pellet drzewny produkowany przez Grupę Stelmet powstaje z produktu ubocznego (wióry, zrębki, trociny) uzyskiwanego w procesie produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Zaliczany jest do najbardziej efektywnych źródeł energii i jest wykorzystywany zarówno przez klientów indywidualnych, jak i do wytwarzania energii cieplnej w dużych instalacjach, a także do produkcji energii elektrycznej w energetyce zawodowej. Pellet drzewny jest paliwem ekologicznym – emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu (poniżej 0,5 % dla pelletu produkowanego przez Stelmet) może zostać użyta również jako nawóz.

Grupa Stelmet czyli drewniana architektura ogrodowa

Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące m.in. różnego rodzaju płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe. Produkty te przeznaczone są do grodzenia, wyposażania, upiększania oraz dekoracji ogrodów, działek, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym.

W ocenie Zarządu, pod względem wolumenu produkcji, w metrach sześciennych, Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Grupa wykonuje samodzielnie wszystkie procesy technologiczne. Zarządza w pełni logistyką dostaw do większości swoich klientów. Większość produktów Grupy Stelmet sprzedawana jest poza granicami Polski. Trafiają one do odbiorców w ponad 25 krajach, głównie do czołowych europejskich sieci sklepów DIY („Zrób To Sam”) i marketów budowlanych.

W roku obrotowym 2015/16 (tj. w okresie od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r.) Grupa Stelmet wypracowała 67,5 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 567 mln zł.

Źródło: www.stelmet.com

Na  zdjęciu zakład Stelmetu w Zielonej Górze

Zdjęcie: www.stelmet.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE