Dziś Dzień Dzikiej Przyrody, który w Polsce obchodzimy od 5 lat.Ma on przypominać o konieczności przeciwdziałania wszelkim przejawom przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie – szczególnie nielegalnemu pozyskiwaniu i przemytowi okazów gatunków objętych CITES.

Data 3 marca nie jest przypadkowa – tego dnia w 1973 roku przyjęto tekst Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Reklama

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 grudnia 2013 roku, aby uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory.

Pamiętać trzeba, że prawie jedna czwarta wszystkich gatunków jest obecnie zagrożona wyginięciem w najbliższych dziesięcioleciach.

Tegoroczne obchody Dnia Dzikiej Przyrody odbywają się pod hasłem „Utrzymanie życia na Ziemi”, obejmując wszystkie gatunki dzikich zwierząt i roślin jako kluczowe elementy różnorodności biologicznej na świecie.

 – W Światowym Dniu Przyrody 2020 będziemy obchodzić szczególne miejsce dzikich roślin i zwierząt w ich różnorodnych i pięknych formach, jako składnik różnorodności biologicznej na świecie. Będziemy pracować nad zwiększeniem świadomości na temat mnóstwa korzyści płynących z dzikiej fauny i flory dla ludzi, szczególnie tych społeczności, które żyją w jej bezpośredniej bliskości, i omówimy zagrożenia, z którymi się borykają, oraz pilną potrzebę rządów, społeczeństwa obywatelskiego, podmiotów sektora prywatnego oraz osoby, które dodadzą swój głos i podejmą działania, które pomogą chronić dziką przyrodę i zapewnić jej dalsze użytkowanie w sposób zrównoważony – mówi Tijjani Muhammada-Bande, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

A czasu jest coraz mniej, jeśli nie powstrzymamy kłusownictwa, wyginą nie tylko słonie, ale i gepardy, nosorożce, łuskowce, żółwie morskie, rekiny, tygrysy, wieloryby i wiele innych wspaniałych gatunków, także naszych, rodzimych.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie Światowego Dnia Dzikiej Przyrody.

Źródło: www.poznan.lasy.gov.pl

Zdjęcie: shutterstock

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE