Amerykanie ładują Iphone’y zieloną energią

Clean Energy Charging

Amerykańscy użytkownicy Iphone’a od niedawana mogą skorzystać z ekologicznej opcji ładowania telefonu. Wraz z nową aktualizacją systemu Apple udostępnił nową funkcjonalność, która pozwoli zredukować ślad węglowy urządzenia. Jak to działa?

Clean Energy Charging

Usługa Clean Energy Charging dostępna jest dla mieszkających w USA użytkowników systemu iOS 16.1. Wprowadzona funkcjonalność polega na możliwości  ładowania telefonu energią pochodzącą z odnawialnych źródeł i ma na celu zmniejszenie wpływu iPhone’a na środowisko.

W praktyce innowacja Apple polega na tym, że telefon ma ładować się dopiero wtedy, gdy do sieci lokalnej energetycznej trafi wystarczająca ilość prądu wygenerowanego przez odnawialne źródła.


6. Kongres Biometanu – sprawdź i zarejestruj się już dziś!


Jak to działa?

Po uruchomieniu nowej funkcjonalności Iphone, za pośrednictwem zewnętrznych podmiotów zajmujących analizami źródeł pochodzenia energii, otrzymuje prognozę emisji dwutlenku węgla dla lokalnej sieci energetycznej. Ta informacja pozwala na zoptymalizowanie ładowania urządzenia, w taki sposób, że prąd czerpie ono wtedy, gdy w sieci dostępna jest niskoemisyjna energia elektryczna.

Co istotne Apple informuje, że uruchomienie Clean Energy Charging nie ograniczy automatycznie ładowania telefonu, gdyż działa w synergii ze zoptymalizowanymi usługami ładowania baterii i lokalizacji. Dzięki temu nie ma ryzyka rozładowania urządzenia, bo funkcjonalność powinna włączać się tylko tam, gdzie zwyczajowo najdłużej ładujemy telefon, a nie uruchomi się np. podczas naszej podróży służbowej.

Apple wyjaśnia to na przykładzie. Jeśli użytkownik co wieczór podłącza iPhone’a przed pójściem spać, z biegiem czasu Clean Energy Charging wykryje na podstawie historii użytkowania i aktualnego stanu baterii, że, jeśli to konieczne, może poczekać, aż większość energii pochodzić będzie z odnawialnych źródeł. Wtedy telefon zacznie się ładować kilka godzin później i nadal można mieć pewność, że po przebudzeniu będzie w 100 procentach naładowany.

Funkcjonalność Clean Energy Charging dostępna jest na razie tylko dla użytkowników z USA, jednak Apple nie zamyka jej drogi na inne rynki.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: apple.com

zdjęcie: pixabay

This post is also available in: polski

ael