Kompromisem zakończyły się wspólne obrady przedstawicieli Komisji ds. energii i klimatu Unii Europejskiej, PE i Rady UE w kwestii udziału oze w produkcji energii na rok 2030. Jeszcze w grudniu mowa była o 27 proc, ale w styczniu pojawiła się propozycja 35 proc.. Wynik rozmów uznawany jest za kompromis osiągnięty dzięki działaniom ministrów poszczególnych państw członkowskich Unii a Parlamentem Europejskim.

Reklama

Jak podaje portal wnp.pl, cytując Miguela Ariasa Cañete, komisarza  ds. energii i klimatu Unii Europejskiej cel dla energii ze źródeł odnawialnych w 2030 roku to 32 proc. z koniecznością okresowej kontroli realizacji i możliwością zwiększenia. Oznacza to, że 1/3 energii w Unii Europejskiej ma pochodzić z instalacji, które nie spalają paliw kopalnych. – Nowe ambicje pomogą nam zrealizować cele zawarte w porozumieniu paryskim i przełożą się na większą liczbę miejsc pracy, niższe rachunki za energię dla konsumentów i mniejszy import surowców energetycznych. Jestem szczególnie zadowolony z nowego europejskiego celu dla OZE wynoszącego 32 proc. Wiążący charakter celu zapewni również dodatkową pewność dla inwestorów – powiedział Miguel Arias Cañete dla wnp.pl.

Teraz dyrektywa musi zostać formalnie zatwierdzona przez PE i Radę UE. 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wejdzie w życie. Państwa UE będą miały 18 miesięcy na przetransponowanie nowego prawa unijnego do prawa krajowego.

Źródło: wnp.pl

Zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE