Potencjał rynku biomasy w Polsce

Potencjał rynku biomasy w Polsce

Od początku 2022 roku obserwujemy nagłe zmiany na rynku surowcowym, które okazują się bardzo korzystne dla rynku biomasy w naszym kraju i regionie geograficznym. Czas uchwycić skalę oraz możliwości, by zrozumieć zasadność dalszych inwestycji i poszukiwań surowca w konkretnych regionach.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Potencjał rynku biomasy w Polsce

Mimo wielu lat wykorzystywania biomasy w energetyce i ogromu opracowań, wciąż brakuje w kraju jednolitej bazy w zakresie dostępności surowca biomasowego.

Tak jak wiele jest definicji samego surowca, w większości zbieżnych, tak dużo powstało opracowań naukowych oraz profesjonalnych, przygotowanych na zlecenie zainteresowanych firm i inwestorów.

Definicja biomasy

Jak zwykle punktem wyjścia jest definicja samej biomasy. Tu z pomocą przychodzą Unijny System Handlu Emisjami EU ETS oraz powiązane z nim Rozporządzenie w sprawie monitorowania i raportowania – wytyczne dotyczące kwestii związanych z biomasą w EU ETS. Tłumaczenie dostępne na stronie KOBIZE.

Zrozumiałe teraz jest, dlaczego trudno odnaleźć całościowe opracowanie na temat dostępnej biomasy w Polsce. Na potrzeby dostatecznie szczegółowej analizy, skoncentrujemy się na roślinach i częściach roślin (patrz tabela 1 s. 26 – Grupa1) i odpadach biomasy, produktach ubocznych i pozostałościach (Grupa 2).

GRUPA 1 – Rośliny i części roślin

Produkcja roślinna to przede wszystkim gospodarstwa rolne. Polska jest wyjątkowo zróżnicowana pod tym względem, jednak da się zaobserwować pewne prawidłowości. W Polsce aż 85% gospodarstw rolnych ma powierzchnię poniżej 15 ha, zgodnie z danymi GUS. Największe gospodarstwa znajdują się na północy i zachodzie kraju (województwa lubuskie, pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko- mazurskie), a największe rozdrobnienie obejmuje Małopolskę oraz Podkarpacie.

Co ciekawe, większość Polaków sądzi, że gospodarstwa rolne są większe, niż w rzeczywistości. Krajowa średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym (dane za rok 2022) wynosi 11,32 ha.

1.1 Słoma

Biorąc pod uwagę poszczególne obszary produkcji roślinnej, najpowszechniejszym źródłem biomasy z produkcji roślinnej jest słoma. Najbardziej upowszechniona jest słoma pszenicy ozimej, żyta oraz pszenżyta ozimego. Krajowy potencjał słomy wynosi ponad 34 miliony ton, z czego jedynie około 30% przeznacza się na potrzeby utrzymania zwierząt.

Reszta pozostaje dostępna na potrzeby nawożenia (pozostawienia na polu) oraz energetyczne. Słoma w formie bel wykorzystywana jest głównie na potrzeby lokalnych ciepłowni (w promieniu do 120-150 kilometrów). Największe zasoby surowca są zlokalizowane na terenie gmin na zachodzie i północy kraju (w tym województwa wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie).

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”. DO POBRANIA PONIŻEJ:

Raport Biomasa w Polsce

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Paweł Jamrożek, Audytor inwestycyjny
Zdjęcie: Shutterstock

This post is also available in: polski