Pierwsza inwestycja, która zrewolucjonizuje gospodarkę odpadami w regionie została oficjalnie otwarta – 21 grudnia w Koninie rozpoczęto eksploatację Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, pierwszego tego typu obiektu w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w Europie.

Reklama

Spalarnia w Koninie jest pierwszą z „wielkiej szóstki” Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), które powstają także w Bydgoszczy, Krakowie, Białymstoku, Szczecinie i Poznaniu. Koniński zakład został 21 grudnia przekazany do eksploatacji przez głównego wykonawcę – konsorcjum INTEGRAL-ERBUD-INTROL. ZTUOK, który składa się z jednej linii termicznego unieszkodliwiana odpadów, będzie pracował 7 dni w tygodniu, co w skali roku pozwoli na przetworzenie ok. 100 tys. ton śmieci z 36 gmin regionu.

Ekologiczne rozwiązanie

„Nowoczesność, skuteczność i pro-ekologiczność” – podsumował otwarcie ZTUOK Jan Skalski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, głównego inwestora spalarni w Koninie. Zakład wpisuje się w nowoczesną politykę gospodarki odpadami jaka od lat funkcjonuje m.in. w Skandynawii. Wzorcem dla Polski jest Szwecja, gdzie z wyprodukowanych przez statystycznego mieszkańca 515 kg odpadów, na śmietnik trafia jedynie ok. 20 kg. Reszta poddawana jest spalaniu, czyli jednej z najbardziej efektywnych metod utylizacji odpadów. Termiczne unieszkodliwianie odpadów to także forma produkcji energii odnawialnej  – w Koninie w technologii kogeneracji powstanie rocznie 47 tys. megawatogodzin energii elektrycznej oraz 120 tys. gigadżuli energii cieplnej, co przekłada się na 12 proc. energii dostarczanej do miasta.

Mniejsza emisyjność

Prowadzony od 16 października 2015 r. przez firmę Energopomiar próbny rozruch i testy gwarancyjne nie wykazały jakichkolwiek uchybień w funkcjonowaniu ZTUOK. Przed siedzibą zakładu postawiono elektroniczną tablicę, która podaje na bieżąco dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych. Od samego początku są one znacznie, co najmniej o 40 proc., niższe od wymaganych przez unijne dyrektywy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Elżbieta Streker-Dembińska, Kierownik Jednostki Realizującej Projekt

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od lewej: Józef Nowicki, prezydent Konina, Elżbieta Streker-Dembińska, Jan Skalski,

prezes zarządu MZGOK oraz przedstawiciele generalnego wykonawcy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jan Skalski przyjmuje gratulacje od zgromadzonych na uroczystości otwarcia gości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdjęcia: Redakcja

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE