Biogaz: Produkcja jest opłacalna? To pytanie pada coraz częściej. Dzisiaj spróbujemy na nie odpowiedzieć. Przeczytajcie koniecznie!

Coraz więcej zakładów produkcyjnych zastanawia się nad produkcją biogazu. Wdrażanie biogazowni wydaje się rozsądnym posunięciem zarówno pod względem ekonomicznym jak i ze względu na ekologię.

Reklama

Jeśli chcemy produkować biogaz to przede wszystkie warto się zastanowić, czy mamy wystarczającą ilość substratu. Idealnie by było gdyby produkując tę zieloną energię, wykorzystywać odpady, które powstają z naszej głównej produkcji (np. żywności). Jak produkuje się biogaz?

Pozyskuje się go w procesie beztlenowej fermentacji biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, odpadów organicznych lub osadu ze ścieków. Należy pamiętać, że biogaz jest mieszaniną gazową składającą się głównie z metanu i dwutlenku węgla, a także z pewnych ilości zanieczyszczeń w postaci siarkowodoru, azotu, tlenu i wodoru. Skład biogazu oraz jego wartość opałowa zależą od substratów wykorzystanych do jego produkcji.

Należy też mieć świadomość, że każda z instalacji służących do produkcji biogazu charakteryzuje się indywidualną konstrukcją, dostosowaną do różnego składu materiału wsadowego (odpadów, którymi dysponujemy). Produkując biogaz możemy wykorzystać m. in.: odpady z przemysłu spożywczego, mleczarskiego, cukrowniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, biochemicznego, papierniczego, mięsnego. Biogaz produkuje się również z odchodów zwierząt, resztek roślin, ścinki trawy i odpady czy resztki jedzenia. Do produkcji biogazu można wykorzystać też uprawy celowe tzw. roślin energetycznych takich jak: trawa, koniczyna, ziemniaki, kukurydza, rzepak, słonecznik i inne.

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE