Forum Pelletu

8. Forum Pelletu 2023

Ósme Forum Pelletu to, jak w przypadku poprzednich edycji, miejsce spotkań producentów i dystrybutorów pelletu i kotłów pelletowych, dostawców technologii, przedstawicieli sektora energetycznego i ciepłowniczego, a także samorządów i stowarzyszeń branżowych.

Forum Pelletu to nie tylko najważniejsza konferencja branżowa w Polsce, ale okazja do wymiany doświadczeń i omówienia najważniejszych zagadnień krajowego i europejskiego rynku pelletu, który w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę musiał stawić czoła nowym wyzwaniom.

Ósma edycja Forum Pelletu odbędzie się w gdańskim hotelu Novotel Marina 19-20 czerwca 2023 r.

Zarezerwuj sobie ten termin już dziś!

 

Sponsorzy i partnerzy

Patroni honorowi i medialni

 


VII Forum Pelletu 2022

 

Forum Pelletu jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój krajowego rynku pelletu oraz europejską i światową tendencję wskazującą na coraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w sektorze grzewczym.

Wydawca Magazynu Biomasa z przyjemnością zaprasza na siódmą już edycję Forum Pelletu, która odbędzie się 20-21 czerwca w Sound Garden Hotel w Warszawie. Wydarzenie będzie okazją do spotkań przedstawicieli tego sektora zainteresowanych aktualnymi trendami w branży, nowościami technologicznymi oraz nawiązaniem kontaktów biznesowych.

 

W ciągu 6 dotychczasowych edycji w Forum Pelletu uczestniczyło ok. 950 gości z Polski i Europy.

By dołączyć do nas w tym roku, zarejestruj się TUTAJ.

Sponsorzy i Partnerzy


Patroni honorowi i medalni


VI Forum Pelletu 2021

 

Forum Pelletu 2021 odbędzie się 21 czerwca w Poznaniu .

Już po raz szósty Biomass Media Group, wydawca miesięcznika Magazyn Biomasa, portalu magazynbiomasa.pl zaprasza największych krajowych i europejskich producentów pelletu drzewnego na Forum Pelletu – najważniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone kluczowym dla rynku zagadnieniom, a także integrujące branżę i będące okazją do wskazania nowych horyzontów biznesowych dla producentów pelletu.

Forum Pelletu 2021

Branża pelletu w Polsce ma już 20 lat. Przez dwie dekady przeszliśmy długą drogę. Dziś możemy pochwalić się:

  • produkcją na poziomie 1,1 mln ton pelletu rocznie
  • 100 certyfikatami wg schematu ENplus
  • potencjałem rozwoju na poziomie 30 proc. rocznie

Tegoroczne VI Forum Pelletu odbędzie się 21 czerwca w Poznaniu w Hotelu Mercure. To jedyna w roku okazja by profesjonaliści z branży pelletowej spotkali się w jednym miejscu. Tradycyjnie Forum Pelletu będzie łączyło w sobie formułę konferencji i targów branżowych, oferując nowym na rynku firmom swoisty debiut na najważniejszym krajowym evencie pelletowym.

Partnerzy i Sponsorzy VI Forum Pelletu 2021

Patroni medialni Forum Pelletu 2021


V Forum Pelletu 2020

Już po raz piąty Biomass Media Group, wydawca miesięcznika Magazyn Biomasa, portalu magazynbiomasa.pl zaprasza największych krajowych i europejskich producentów pelletu drzewnego na Forum Pelletu – najważniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone kluczowym dla rynku zagadnieniom, a także integrujące branżę i będące okazją do wskazania nowych horyzontów biznesowych dla producentów pelletu.

Patroni V Forum Pelletu 2020

Partnerzy i sponsorzy V Forum Pelletu 2020

Forum Pelletu jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój krajowego rynku pelletu oraz na utrzymującą się od kilku lat europejską i światową tendencję wskazującą na coraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w sektorze grzewczym. Pierwsza edycja konferencji zorganizowana w 2016 r. potwierdziła potrzebę cyklicznych spotkańpolskich producentów pelletu zainteresowanych aktualnymi trendamiw branży, nowościami technologicznymi oraz nawiązaniem kontaktów biznesowych.



IV Forum Pelletu 2019 w hotelu Qubus w Krakowie

 


III Forum Pelletu 2018

Ponad 130 osób wzięło udział w III Forum Pelletu, jedynym w kraju dorocznym spotkaniu przedstawicieli branży pelletowej – producentów i dystrybutorów tego paliwa oraz producentów maszyn i urządzeń. Swoją obecnością zaszczycili je także goście z zagranicy, przedstawiciele AEBIOM – European Biomass Association.

III Forum Pelletu, które odbyło się w Hotelu Mercure Gdańsk Posejdon w dniach 18-19 czerwca było wydarzeniem, które możemy określić mianem kroku milowego branży. Otworzyły je wystąpienia przedstawicieli Polskiej Rady Pelletu, którzy przedstawili zebranym krótko i rzeczowo dokonania Rady w minionym roku. Podkreślano znaczenie działania PRP na arenie międzynarodowej, co zaowocowało m.in. tym, że w kolejnych dwóch dniach właśnie w Gdańsku swoje obrady miała European Biomass Association a jej przedstawiciele byli prelegentami Forum.

 

 

Christian Rakos przedstawił temat „Rozwój międzynarodowych rynków pelletowych”, a Gordon Murray z Wood Pellet Association of Canada scharakteryzował rynek Ameryki Północnej jako największego dostawcy pelletu do Europy oraz do krajów azjatyckich. Okazało się, że Kanada produkuje pellet głównie na rynki zewnętrzne. Najwięcej, bo aż 7 mln ton pelletu z tego kraju trafia do Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej.

Duńczycy z kolei paliwo zza oceanu zużywają głównie w celu ogrzewania budynków mieszkalnych. Na trzecim miejscu pod względem wielkości importu pelletu z Kanady znajduje się Korea, w której, niestety, zachodzą zmiany związane z polityką rządu, a która może skutkować wstrzymaniem rozwoju tego rynku. Ważnym odbiorcą są także Włochy i Belgia, gdzie funkcjonują dwie elektrownie – wspierane przez rząd realizujący program ograniczenia gazów cieplarnianych. Wielkie nadzieje pokładane są także w rynku japońskim.

– Japonia to duży rynek, który w latach 2014 – 2017 wzrósł około pięciokrotnie – podkreślał Gordon Murray. – Tu mamy do czynienia z podobną sytuacją, jak w Wielkiej Brytanii, bo proporcja wykorzystania pelletu we współspalaniu jest zbliżona. To dla nas bardzo interesujący rynek. Priorytetowe znaczenie w nawiązywaniu umów mają tam jakość, wiarygodność i zrównoważony rozwój. Nasi partnerzy z Japonii chcą podpisywać umowy długoletnie, nawet na 10-15 lat.

 

 

Okazało się też, że rynek wewnętrzny Kanady nie jest rynkiem atrakcyjnym dla producentów pelletu. Funkcjonują tam tylko dwie duże zmodernizowane elektrownie, które podejmują pracę w momencie szczególnie dużego obciążenia sieci. Bezkonkurencyjnym i dominującym paliwem jest gaz ziemny – dzięki swojej nieograniczonej dostępności.

– Poza tym kraj jest tak duży, że transport koleją czy ciężarówką jest drogi. Paradoksalnie bardziej opłaca się nam wysłać pellet na drugi koniec świata – mówił gość z Kanady. Sąsiednie USA, produkujące dwa razy tyle pelletu, co Kanada także sprowadzają z niej to paliwo. – Wciąż mamy tam 10 proc. rynku.

O rynku włoskim na III Forum Pelletu

Uczestnicy III Forum Pelletu z dużym zaciekawieniem wysłuchali także prezentacji dotyczącej rynku włoskiego, której dokonał Raul Barbieri, dyrektor generalny targów Progetto Fuoco, największych targów branżowych na świecie. Mówił o tym, że wartość obrotów tego rynku to ok. 5 mld euro. Ma on tendencję wzrostową, ale wzrosty są spowolnione przede wszystkim przez wysoką stawkę Vat. Jak podkreślali goście Forum w rozmowach kuluarowych także nasz rodzimy rynek rozwijałby się dynamiczniej, gdyby Vat był niższy. Na szczęście pellet w Polsce nie boryka się z kolejnym włoskim problemem, jakim jest zła prasa.

– Media twierdzą, że pellet jest złym paliwem, że zanieczyszcza powietrze. Nasze stowarzyszenie zadaje kłam tym twierdzeniom, ale walka jest naprawdę trudna – mówił Raul Barbieri. Dodał też, że potencjał rynku włoskiego rośnie w związku z realizowaną także tam wymianą starych urządzeń grzewczych na nowoczesne. Sytuacja przypomina więc dobrze nam znaną z własnego podwórka. Za problem w dotarciu do odbiorcy finalnego uznał też duże rozproszenie dystrybucji pelletu, ale podkreślił, że to wciąż atrakcyjny rynek dla polskich producentów. Wielu z nich, obecnych zresztą na sali, uczestniczy Progetto Fuoco, w których to targach uczestniczyło ostatnio 180 firm, a odwiedziło je ok. 70 tys. gości.

Głównym tematem – surowiec

Głównym tematem kolejnej sesji III Forum Pelletu był surowiec. Otworzył ją Dawid Jakubowski z Biomasa Partner Group analizując rynek. Paweł Jarzębowski z firmy Cedrus mówił o przygotowaniu surowca w procesie produkcji. Wskazywał na nowoczesne rozwiązania wspominając m.in. o opracowanych przez firmę suszarniach reaktorowych i hybrydowych łączących suszarnie bębnowe lub taśmowe z reaktorową. O roli dostępności surowca mówił także Roman Gowin z Sylva Drewno. Nowy sposób na zagospodarowanie surowca gorszej jakości, czyli toryfikację przedstawiła Anna Rozkosz z DAK GPS. Wojciech Cichy z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu podjął i omówił temat definicji biomasy oraz różnych form biopaliw stałych występujących w polskich aktach prawnych i normalizacyjnych.

 

 

Trzecia sesja Forum pelletu poświęcona była biznesowi i technologiom. Także i tu nie zabrakło gości z zagranicy. Bernd Petersen z Salmatec zaprezentował linie do produkcji pelletu. Tobias Latein reprezentujący Stela Laxhuber mówił o energooszczędnych suszarniach taśmowych do trociny. Państwo Genowefa Kowalska z firmy Butih oraz Stefano Zangheri z firmy Paglieriani w swoim wspólnym wystąpieniu skupili się na omówieniu po krótce przyczyny problemów, z jakimi borykają się fabryki pelletu.

– Trzy spośród czterech największych zakładów, producentów pelletu, to realizacje mojej firmy – podkreślała Genowefa Kowalska i podkreślała, że „nawet najlepsze maszyny nic nie zrobią bez automatyki”. – Fabryki muszą pracować bez zakłóceń, bez problemów i być energooszczędne – dodała wskazując także, że od lat współpracuje ze sprawdzonymi i rzetelnymi firmami rodzinnymi, bo dla nich zadowolenie klienta znaczy być… albo nie być na rynku.

Kolejny prelegent, Maciej Stróżyńskie z firmy Buhler zaprezentował ofertę z zakresu matryc i rolek do granulatorów i pras pelletowych. O nowościach w trendach opakowaniowych, także w stosunku do worków na pellet, mówiła Patrycja Wojnar z SUP-FOL.

Pierwszy dzień III Forum Pelletu zakończyły wystąpienia Adama Sarnaszka z Biocotrol, który wskazał przykłady oszustw, na jakie firma natknęła się w internecie i uczulił zebranych na podobne nieuczciwe wydarzenia. Fałszywe świadectwa, wykreowane logotypy certyfikacyjne i inne zachowania łamiących prawo osób i firm na rynku sprzedażowym to niepokojące zjawisko, z którym walczy m.in. Polska Rada Pelletu. O tym, co oznacza RODO dla przedsiębiorcy mówił Radosław Konstanty z ReSymbio uczulając przedsiębiorców, że jego wprowadzenie jest ich obowiązkiem.

 

http://magazynbiomasa.pl/iii-forum-pelletu-uczestnicy-na-zdjeciach-galeria/

 

Ostatnim punktem spotkania branży w Gdańsku był panel dyskusyjny dotyczący klienta indywidualnego, który jest świadomy i poszukuje na rynku pelletu dobrej jakości, a od jego producenta wymaga wiarygodności. Nawiązaniu nowych i zacieśnieniu dotychczasowych kontaktów służyła sesja networkingowa.

W drugim dniu III Forum Pelletu odbyły się warsztaty marketingowe, które poprowadził Filip Nocny. Podpowiadał przedsiębiorcom, jak budować własną markę, pozycjonować produkt i korzystać z copywritingu.
Kolejne spotkanie branży pelletu za rok, ale wydawca Magazynu Biomasa i organizator Forum Pelletu już teraz zapraszają Państwa do współtworzenia z nami kolejnych wydań naszego pisma.

 

 

 

For the fourth time, Biomass Media Group, the publisher of the “Biomass magazine” and the “Rynek Pelletu”, invites the largest domestic and European producers of wood pellets on the Pellet Forum – the most important event in Poland dedicated to the most crucial issues in the pellet market, but also integrating the industry and giving an opportunity to indicate new business horizons for pellet producers.

The Pellet Forum is a response not only to dynamic development of polish pellet market but also to European and global trend indicating an increasing use of renewable energy sources in the heating sector. The first edition of the conference organized in 2016, confirmed the need for regular industry meetings and showed up that Polish pellet producers are interested in current trends in the industry, new technologies and establishing business contacts.