Wodny Park Tychy będzie korzystał z własnego źródła energii elektrycznej i ciepła dzięki biogazowi, produkowanymi w lokalnej oczyszczalni ścieków. Projekt realizowany do 2014 r. jest na ukończeniu.

Reklama

Inwestorem projektu – pierwszego tego typu w Polsce – jest samorządowa spółka zarządzająca tyską oczyszczalnią ścieków. Obliczono, że biogaz pozwoli na zasilenie w prąd przez cały rok zarówno oczyszczalni, jak i aquaparku. W przypadku ciepła, braki wynikające z większego zapotrzebowania zimą, będą uzupełniane energią z sieci. Możliwe okresowe nadwyżki produkcji energii i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane. Eksperci wyliczyli, że taki sposób zaopatrzenia obiektu w energię da oszczędności rzędu kilku mln zł rocznie.

Ogrzanie i zasilenie w energię elektryczną naszego parku wodnego za pomocą własnego źródła energii będzie innowacyjne i unikalne w skali kraju. Pozwoli to nam znacznie zredukować największe koszty stałe, ponoszone przez obiekty tego typu w Polsce – powiedział w rozmowie z wnp.pl  Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, inwestora budowanego Wodnego Parku Tychy.

W celu doprowadzenia biogazu z oczyszczalni do aquaparku konieczne jest wybudowanie ok. 6-kilometrowego rurociągu – prace ruszą niebawem. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy aluminium, zminimalizowana zostanie konieczność przeprowadzania dodatkowych robót budowlanych przy okazji awarii, czy też rozszczelnienia rurociągu. Wykorzystany materiał umożliwi monitoring przesyłu biogazu oraz praktycznie uniemożliwi jakikolwiek wyciek.

Wyprodukowana z biogazu energia i ciepło zostaną wykorzystane do np. symulatora surfingu, czy też wyjątkowych zjeżdżalni, jak aqualoop.

Źródło: na podstawie wnp.pl

Zdjęcie: Wodny Park Tychy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE